Dany jest sześcian o krawędzi a i...

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
zet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 28 mar 2005, o 12:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

Dany jest sześcian o krawędzi a i...

Post autor: zet »

prostopadłościan o krawędziach a+2, a+3, a-3. Dla jakich wartości a objetosc sześcianu jest większa od objętości prostopadłościanu??

no to tak:
wynik jest ae(3;6)
6 stka wiem skąd sie bierze, ale ta trójka za cholere;/

p.s.
for Ola:
cholera [gr.], ostra epidemiczna choroba zakaźna, wywoływana przez przecinkowce ch.; biegunka i wymioty prowadzące do szybkiego odwodnienia i wyniszczenia chorego; zakażenie przez przewód pokarmowy; przebieg gwałtowny.


p.s.s
naprawde nie wiedziałem gdzie to umieścic, zadanko sie rozwiązuje poprzez równanie kwadratowe, now iec chyba tu...
jak juz chcecie blokowac, to nie róbcie tego, tylko przenieście gdzies
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

Dany jest sześcian o krawędzi a i...

Post autor: Undre »


1) Przeniosłem - nie sądzisz że szesciany i prostopadłościany to stereometria ?
2) a propos dwuznaczności wyrazów - nie mówisz o biologii w tym momencie, więc znaczenie samo sie nasuwa, jeżeli dołożysz do tego i poprzedniego postu jeszcze pare "dwuznaczności" dostaniesz ostrzeżenie

Pozdrawiam
zet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 28 mar 2005, o 12:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

Dany jest sześcian o krawędzi a i...

Post autor: zet »

1) tak, rzeczywiście szesciany to stereometria, tylko fajnie, ze zadanie jest z działu f.kwadratowe, rozwiązanie jest z działu równania kwadratowe, a tylkko treśc jest ze stereometrii ;/ ehhh.... chyba lepiej by było w trzech działach napisac to zadanko :P
2) czy u was jest zupełny brak tolerancji i sympatii do użytkowników??
przesadna powaga moze okazac sie niezbyt zachęcającym argumentem do odwiedzania tego forum ;)

wiem, wiem ->ZASADY I REGULAMIN ;/

PEACE ALL
p.s.
czy moze mi ktoś powiedziec skąd ta trójeczka?
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Dany jest sześcian o krawędzi a i...

Post autor: Rogal »

Objętość prostopadłościanu o tych wymiarach to:

\(\displaystyle{ V_{p}=(a+2)(a+3)(a-3) = (a+2)(a^{2}-9) = a^{3}+2a^{2}-9a-18}\)

Objętość sześcianu:

\(\displaystyle{ V_{s}=a^{3}}\)

Porównujemy więc:

\(\displaystyle{ V_{s}>V_{p} \\ a^{3} > a^{3}+2a^{2}-9a-18 \\ 2a^{2}-9a-18 < 0}\)

Rozwiązujemy nierówność kwadratową. Najpierw wyróżnik:

\(\displaystyle{ \Delta = 81 - 4 \cdot 2 \cdot (-18) \\ \Delta = 81 + 144 = 225}\)

Czas na pierwiastki:

\(\displaystyle{ a_{1}= \frac{9-15}{4} = \frac{-6}{4}=-\frac{3}{2} \\ a_{2}= \frac{9+15}{4}= \frac{24}{4} = 6}\)

Ponieważ parabola ma ramiona zwrócone ku górze, gdyż współczynnik przy \(\displaystyle{ x^{2}}\) jest dodatni. Wartości ujemne przyjmuję więc w przedziale od jednego pierwiastka do drugiego bez nich samych, czyli:

\(\displaystyle{ a \in (-\frac{3}{2};6)}\)

To byłby optymistyczny wariant na liczbach. My mamy bryły, a ich boki nie mogą być wyrażona liczbami niedodatnimi. Najmniejszym bokiem w tym zestawieniu jest a-3. Musi być większy od zera, więc a > 3. Modyfikujemy nasz przedział i mamy ostateczną odpowiedź:

\(\displaystyle{ a (3,6)}\)

To tyle zadania. Ale kilka uwag ogólnych by się przydało.
ze zadanie jest z działu f.kwadratowe, rozwiązanie jest z działu równania kwadratowe, a tylkko treśc jest ze stereometrii
Jak widzisz, gdybyś potraktował to tylko jako f. kwadratową uzyskałbyś zbyt szeroki wynik. Ponadto podam Ci taki przykład: masz znaleźć wartość sinus10 stopni. Napisz mi, gdzie to byś wrzucił, ok?
przesadna powaga moze okazac sie niezbyt zachęcającym argumentem do odwiedzania tego forum
Od humoru jest Hyde Park. Na humor przy rozwiązywaniu zadań można sobie pozwolić, gdy się kogoś już nieźle zna i wie, co go śmiesz, a co drażni.
ODPOWIEDZ