Sfera -- kilka pytań

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
kbl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2007, o 00:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Sfera -- kilka pytań

Post autor: kbl »

Witam,
i z góry dziękuję za pomoc (:

Mamy sferę \(\displaystyle{ S}\)określoną przez jej środek \(\displaystyle{ (x_{s}, y_{s} , z_{s})}\) oraz promień \(\displaystyle{ r}\). Jest też punkt \(\displaystyle{ P (x_{p}, y_{p}, z_{p})}\) i wektor kierunkowy \(\displaystyle{ \vec{V} [x_{v}, y_{v}, z_{v}]}\). Zakładamy, że punkt \(\displaystyle{ P}\) leży poza obszarem sfery.

Znaleźć:
-- "bliższy" punkt przecięcia \(\displaystyle{ R}\) prostej z powierzchnią sfery \(\displaystyle{ S}\) (prosta \(\displaystyle{ G}\) rozpięta jest na wektorze kierunkowym \(\displaystyle{ \vec{V}}\) i przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ P}\))
-- wektor \(\displaystyle{ \vec{W}}\), prostopadły do powierzchni sfery w punkcie \(\displaystyle{ R}\) skierowany na zewnątrz sfery
-- wektor kierunkowy \(\displaystyle{ \vec{Z}}\) prostej "odbitej" od powierzchni sfery \(\displaystyle{ S}\) (prosta \(\displaystyle{ G}\) symetryczna względem wektora \(\displaystyle{ \vec{W}}\)).

Niestety dużo już pozapominałem ): mam nadzieję, że pomożecie mi odświeżyć pamięć (:
ODPOWIEDZ