Obrót koła

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Obrót koła

Post autor: Niepokonana »

Czy okrąg/koło może się obracać względem dwóch różnych osi obrotu jednocześnie? A czy kula może? Zakładam, że oś obrotu jest linią prostą.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Obrót koła

Post autor: a4karo »

Czytałaś kiedyś o układzie słonecznym?
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Obrót koła

Post autor: Niepokonana »

Nie wiem, czy mnie obrażasz, czy mnie po prostu dobrze znasz. XD
Słyszałam, ale czy on nie obraca się wokół tylko jednej pionowej osi, która jest tak jakby wbita w środek masy (proszę nie każ mi pisać formalnie, co to znaczy "wbita w środek masy")?
Nie będę kłamać, zadałam to pytanie, bo aktualnie znajduję się wstanie wskazującym tj. wyśmienitym po sylwestrowym. No bo w sumie to dlaczego mamy się ograniczać? Czy można się obracać wokół wielu osi jednocześnie przy zachowaniu kształtu kuli? Czy jest to tylko dla pewnym wymiarów możliwe? Może dla \(\displaystyle{ \RR^{n}}\) maksymalna liczba osi wynosi \(\displaystyle{ n-1}\)? Także przepraszam za zadanie tego pytania, ale skoro mnie już ciekawi, to zadałam, bo nawet spoko pytanie.
Ostatnio zmieniony 1 sty 2022, o 02:11 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Math_Logic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 8 paź 2021, o 20:06
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 14 razy

Re: Obrót koła

Post autor: Math_Logic »

Czym miałby być obrót wokół dwóch osi?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Obrót koła

Post autor: a4karo »

Księżyc obraca się wokół własnej osi. Jednocześnie kręgu się wokół Ziemi. Ta z kolei zasuwa wokół Słońca a cały układ słoneczny wokół centrum galaktyki . I to nie koniec.
To oczywiście nie są orbity kołowe, ale pokazuje mechanizm.

A jak chcesz prościej że to połóż na stole złotówkę i tocz wokół niej dwudziestogroszowke
ODPOWIEDZ