Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Post autor: a4karo »

Zabawne, od trzech dni rozmawiasz o przekrojach nie wiedząc co to jest. Musisz mieć ogromną wiarę w swoją intuicję. Obawiam się , że kiedyś może się to marnie skończyć.

Przekrojem bryły `B` płaszczyzną `\pi` jest zbiór `B\cap \pi`, czyli zbiór punktów bryły, które należą do tej płaszczyzny.

Dlaczego ignoruję inne pytania? Dlatego ,że zamiast skoncentrować się na jednym temacie wprowadzasz chaos. Nie raz już pokazałaś, że nie potrafisz zbadać jednego tematu do końca.
A czasem ignoruję, bo sa bez sensu, jak ten:
Rozumiem, co Pan napisał, ale dlaczego tak jest? Czy analogicznie jest z pięciokątami, że jak płaszczyzna zawiera dwie krawędzie prostopadłościanu, to musi być co najmniej pięciokątem?
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Post autor: Niepokonana »

Bóg mi świadkiem, że to Pan zaczął dyskusję o moich paniach, więc to Pan wprowadza chaos.
Ej, ale to pytanie ma bardzo dużo sensu!

No dobrze, zdefiniował Pan przekrój, ale jakie to ma cechy? Nie chce mi się z Panem dyskutować, jeżeli jedyne, co Pan potrafi zrobić, to udowadnianie w kółko, że nic nie umiem. Kończymy tę dyskusję w końcu?

Dodano po 2 minutach 5 sekundach:
Już byliśmy tak blisko zrozumienia problemu, ale Panu nie spodobała się moja wypowiedź napisana mało matematycznie...
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Post autor: a4karo »

Popatrz na ten świat. Poobserwuj. Matematyka to nie abstrakcyjne znaczki, tylko konkretne obiekty, które spotkasz w życiu. Tak, przecięcie nożem jabłka to jego przekrój płaszczyzną w której poruszał się nóż. Gdybyś pomyślała o tej klapie jak o fragmencie płaszczyzny, to zauważyłabyś jak wygląda ten przekrój.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Post autor: Niepokonana »

Jak Pan zaczyna mówić z pasją, to Pana gadanie zaczyna mi się podobać. Dobra, nie wiadomo, o co chodzi, trudno. Moje zdanie jest takie, że nieskończona płaszczyzna nie może być skończona. No dobrze, wierzę Panu, że byłby to prostokąt.
Ale przecież nieskończone płaszczyzny nie istnieją w prawdziwym życiu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Post autor: a4karo »

NA potrzeby tego zadania kilometr na kilometr wystarczy. Widziałaś kiedyś zero? Tez go nie ma w życiu. Cała matematyka nie istnieje. Pogłaskałaś kiedyś nierówność?
I co z tego.
Po to człowiek ma szare komórki, żeby zauważał analogie
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Post autor: Niepokonana »

Kilometrowa klapa/jabłko i głaskanie nierówności. Pan to ma wyobraźnię. :)
Jest Pan zadowolony, że Panu wierzę, że wychodzi prostokąt czy nie? Tak z ciekawości, jak Pańscy studenci do Pana podchodzili z pytaniami, to im też Pan w ten sposób odpowiadał?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Post autor: a4karo »

Na wiarę w matematyce nie ma miejsca: masz wiedzieć jak uzasadnić, że ten przekrój to prostokąt. Nic innego w tym zadaniu się nie liczy.

Co do studentów: jeżeli mieli po studiach być inżynierami, od których pracy miało zależeć coś istotnego (np. czy zawali się most lub wykolei tramwaj na skutek błędnych obliczeń), to litości nie było.
Ale np. na wzornictwie mogłem poszaleć. I szalałem - egzaminu tam nie było.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Post autor: Niepokonana »

No ja moje uzasadnienie rozumiem, ale Panu się ono nie podoba. Przekrój nie może być trójkątem, bo to by było sprzeczne z definicją płaszczyzny i wychodzi prostokąt zamiast trójkąta.

Pan myśli, że ja pójdę na studia i będę mgr inż.? Czy może właśnie, że będę wzornikiem?

Dodano po 4 minutach 13 sekundach:
A tak btw to stereometrię okroili tak bardzo, że po tym temacie był tylko jeden temat. Z jednej strony nie popieram, bo lubię się uczyć matematyki, z drugiej strony do stereometrii nie mam zdolności, funkcje idą mi dużo lepiej.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Post autor: a4karo »

Jak chwilę pomyślisz, do dojdziesz do wniosku, że to uzasadnienie nie jest poprawne: jeżeli poprowadzisz płaszczyznę przez punkty \(\displaystyle{ A',B,D}\) to przekrój będzie trójkątem.
Problem jest w tym, że to, co uważałaś za przekrój nie było przekrojem.
Ostatnio zmieniony 4 lut 2021, o 16:16 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Płaszczyzna przecina prostopadłościan

Post autor: Niepokonana »

To jest tak, że moje uzasadnienie jest dobre, tylko Pan nie rozumie, o co mi chodzi. Bo przekrój to tak jakbyśmy przecięli bryłę na dwa kawałki, więc mój pomysł nie może być przekrojem, bo wtedy bryła nadal jest w jednym kawałku. Eh, nie ma sensu pisać, i tak źle, i tak niedobrze.
ODPOWIEDZ