Podstawa graniastosłupa

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
rybka0805
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2011, o 19:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Podstawa graniastosłupa

Post autor: rybka0805 »

Bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie: Czy podstawą graniastosłupa może być wielokąt złożony, z otworem wewnętrznym? Innymi słowy: Czy graniastosłup z „wyciętą” wewnątrz bryłą, dalej jest graniastosłupem? Wycinamy taką bryłę, żeby ściany wewnętrzne miały kształt prostokąta.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Podstawa graniastosłupa

Post autor: a4karo »

Zgodnie z definicją na Wikipedii - tak.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Podstawa graniastosłupa

Post autor: Jan Kraszewski »

Oczywiście to zawsze kwestia ustalenia (dostatecznie precyzyjnej) definicji pojęcia, ale dla mnie to pytanie, czy jak w kwadracie wytnę w środku koło, to czy to nadal będzie kwadrat.

JK
rybka0805
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2011, o 19:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawa graniastosłupa

Post autor: rybka0805 »

Dziękuję za odpowiedzi. Niestety Wikipiedia nie jest dla mnie dostatecznie wiarygodnym źródłem.

Panie Janie Kraszewski, czy zatem odpowiedź będzie zależna od interpretacji? Jeden matematyk powie, że tak, drugi zaś - nie?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Podstawa graniastosłupa

Post autor: a4karo »

Każdy matematyk ma w zwyczaju zdefiniować obiekt nad którym pracuje (a przynajmniej robi to wszędzie tam, gdzie mogą powstać wątpliwości)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Podstawa graniastosłupa

Post autor: Jan Kraszewski »

rybka0805 pisze: 13 maja 2020, o 16:26Panie Janie Kraszewski, czy zatem odpowiedź będzie zależna od interpretacji? Jeden matematyk powie, że tak, drugi zaś - nie?
Nie od interpretacji, tylko od definicji (która powinna być na tyle ścisła, by nie dopuszczać różnych interpretacji).

Jeżeli ktoś się mnie pyta "Czy grumfle są ortosklerotyczne?", to pytam się go o definicję grumfli i o definicję ortosklerotyczności. A potem mogę odpowiedzieć na pytanie. Podobnie jest tutaj. Oczywiście, mogę mieć naturalną intuicję, czym jest graniastosłup (i tym różni się on od grumfli - tu póki co brak mi naturalnej intuicji) i Twoja bryła może do tej intuicji nie pasować, ale weryfikacja intuicji zawsze powinna odbywać się na podstawie ścisłej definicji.

Inna sprawa, że problem "Czy to jest graniastosłup?" nie jest dla matematyka istotny - "graniastosłup" to tylko nazwa. A dyskusja o nazwach nie jest specjalnie interesująca - matematycy wolą dyskusje o bytach.

JK
ODPOWIEDZ