Ułożenie elementów na wycinku pierścienia

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
konstrukt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 mar 2020, o 20:42
Płeć: Mężczyzna
wiek: 78

Ułożenie elementów na wycinku pierścienia

Post autor: konstrukt »

Witam serdecznie,

na wstępie chciałem się przywitać :).

Przyuczam się do zawodu konstruktora elementów 3d, pracuję właśnie nad stworzeniem dachu dla pewnego piecyka. Mógłbym ogarnąć zagadnienie "na piechotę", ale uważam, że to bez sensu, bo po 1) niczego się nie nauczę, po 2) przy każdej tego typu konstrukcji musiałbym tak działać, a to czasochłonne.

Mam do wykonania, tak jak wspomniałem, dach piecyka (w miejscu tego wycinka pierścienia oznaczonego przerywaną linią, tzw. ring):



Jest on osadzony na "noskach", a do wykorzystania mam dwa rodzaje nieforemnych cegieł A i B, tak zwanych klinów:



Dobrze, to są wszystkie dane. Między poszczególnymi cegłami może być 1-1,5 mm zaprawy. Z założenia, taki dach powinien być zbudowany na wycinku pierścienia, którego środek znajduje się w wierzchołku trójkąta równoramiennego, tak jak jest pokazane na pierwszym rysunku. Jednak nie żyjemy w idealnym świecie, więc jak dach będzie troszkę niżej lub troszkę wyżej, nic się nie stanie (tolerancja to 58-62 stopnie między ścianami wierzchołka tegoż trójkąta).

Cegły A i B mogą być ułożone dowolną kolejnością, byleby finalnie ring się zamknął i spełniał w.w. wymagania. W środku tego wycinka pierścienia jedna z cegieł może być przecięta linią symetrii lub do linii symetrii mogą przylegać dwie cegły z dwóch jej stron.

Pamiętam, że na optymalizacji matematycznej robiliśmy podobne zadania, ale nie mogę spasować żadnego pod to. Będę zobowiązany, jeżeli ktoś pokaże mi jakąś metodę do obliczania tego typu kwestii, tj. ile jest potrzebne i jakich cegieł.

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ