Ostrosłupy proste pochyłe

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Ostrosłupy proste pochyłe

Post autor: Karolinaa0 »

Czy ostrosłup prosty, który w podstawie ma:
−trójkąt ostrokątny(niebędący trójkątem równobocznym)
−trójkąt prostokątny
lub
−trójkąt rozwartokątny
jest jednocześnie pochyły?

Skoro w ostrosłupie pochyłym spodek wysokości NIE PADA NA ŚRODEK podstawy, a w powyższych
przykładach (czyli zawsze w ostrosłupie prostym oprócz trójkąta równobocznego w podstawie)
spodek wysokości NIE BĘDZIE na ŚRODKU.

Pojęcie ŚRODEK rozumiem przez punkt przecięcia ŚRODKOWYCH, a taki występuje jedynie w trójkącie
RÓWNOBOCZNYM.

Z tego względu uważam, że:

W ostrosłupach PROSTYCH posiadających wszystkie rodzaje trójkątów w podstawie(oprócz trójkąta
równobocznego) możemy nazwać jednocześnie POCHYŁYMI, a więc są ostrosłupami POCHYŁYMI PROSTYMI
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Ostrosłupy proste pochyłe

Post autor: a4karo »

Karolinaa0 pisze: 16 mar 2020, o 20:29

Pojęcie ŚRODEK rozumiem przez punkt przecięcia ŚRODKOWYCH, a taki występuje jedynie w trójkącie
RÓWNOBOCZNYM.

Chyba nie uważałaś w szkole :(
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Ostrosłupy proste pochyłe

Post autor: Karolinaa0 »

Najłatwiej jest osądzać, najlepiej tak napisać i zniechęcać młodych ludzi do zadawania pytań?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Ostrosłupy proste pochyłe

Post autor: a4karo »

Zamiast pisać taki komentarz zajrzałabyś do podręcznika. Środkowe, wysokości, dwusieczne, symetralne boków przecinają się w jednym punkcie(choć każde w innym). To jest rzecz, którą za moich czasów robiło się w podstawówce. A jak bawisz się czworościanami, to powinnaś je raczej mieć opanowane.
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Ostrosłupy proste pochyłe

Post autor: Karolinaa0 »

To przykre, że lubi Pan takie docinki. A akurat pojęcia te wydaje mi się, że rozumiem, jedynie mogliśmy się nie zrozumieć.
Wyszukałam z różnych źródeł kilka definicji ostrosłupów pochyłych:
Pierwsza definicja
Ostrosłup nazywamy prostym, gdy jego wszystkie krawędzie boczne są równe. W przeciwnym razie –
ostrosłup nazywamy pochyłym.
Druga definicja
Ostrosłup pochyły to taki, w którym prosta prostopadła do płaszczyzny podstawy przechodząca
przez wierzchołek ostrosłupa nie przecina podstawy w środku jej ciężkości.
Trzecia definicja
Ostrosłup pochyły ostrosłup, w którym wysokość bryły nie pada na środek podstawy.

Uważam, że pierwsza definicja jest błędna, ponieważ symetralne boków będących w podstawie
trójkątów ostrokątnych(niebędących trójkątami równobocznymi), prostokątnych i rozwartokątnych
nie przecinają się w punkcie przecięcia środkowych trójkąta, a więc spodek wysokości nie
znajduje się na przecięciu środkowych tych trójkątów(w środku ciężkości tych trójkątów), a są
one z definicji nazywane nadal ostrosłupami prostymi, bo mają wszystkie boki tej samej
długości.

Myślę, że druga i trzecia definicja oznaczają to samo, tzn. że ostrosłup prosty może być
jednocześnie ostrosłupem pochyłym, krótko mówiąc tzn. według mnie, że każdy ostrosłup prosty
mający w podstawie trójkąt ostrokątny(niebędący trójkątem równobocznym), prostokątny lub
rozwartokątny jest ostrosłupem prostym pochyłym.

Dodano po 14 minutach 24 sekundach:
Chociaż pierwsza definicja tj.,,Ostrosłup nazywamy prostym, gdy jego wszystkie krawędzie boczne
są równe. W przeciwnym razie – ostrosłup nazywamy pochyłym." pochodzi ze strony epodręczniki
z zespołu autorsiego Politechniki Łódzkiej: , więc już sama nie wiem. Możliwe, że tylko
pierwsza definicja jest poprawna, co oznaczałoby, że ostrosłup prosty nie może być
jednocześnie ostrosłupem pochyłym, czyli według mnie to znaczyłoby, że każdy ostrosłup prosty
mający w podstawie trójkąt ostrokątny, prostokątny lub rozwartokątny jest ostrosłupem prostym
i NIE JEST jednocześnie ostrosłupem pochyłym. Pochyłym jest jedynie taki ostrosłup, którego
wszystkie krawędzie boczne nie są równe
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Ostrosłupy proste pochyłe

Post autor: piasek101 »

ODPOWIEDZ