nietypowe obliczenie bryły

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
krismk3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2019, o 12:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

nietypowe obliczenie bryły

Post autor: krismk3 »

Przede wszystkim na początku chciałbym wszystkich gorąco przywitać. Zarejestrowałem się na forum ponieważ mam problem z policzeniem pewnego elementu. Otóż już tłumaczę w czym rzecz.
Mam policzyć poziom wody w najniższym miejscu rowu przydrożnego o kształcie trapezu przy następujących znanych:
Szerokość dna rowu „C”, pochylenie ścian rowu (stosunek 1:1,5) – n1 i n2, głębokość rowu – h,
Objętość napływającej wody – V, oraz pochylenie rowu przed najniższym miejscem oraz za niajniższym miejscem – i1 i i2 w %.
Generalnie mam problem z identyfikacją figury jaką tworzy objętość wody. Jest to wg. mnie figura składająca się z 2 ostrosłupów (na każdą stronę rowu) o podstawie trapezu (najniższe miejsce) z czego posiada 2 ściany o kształcie trójkąta i 2 ściany prostokątne, które pochylone są pod kątem (%) do płaszczyzny prostopadłej do podstawy tego ostrosłupa.
Utknąłem w jednym miejscu udało mi się policzyć jedynie zasięg na jakiej długości woda będzie zalegała (z przekształconego wzoru Simsona) natomiast głównie zależy mi na policzeniu poziomu wody w najniższy miejscu niwelety. Służyc to ma sprawdzeniu czy przy przyjętej zlewni spływu wód deszczowych w trakcie nawalnych opadów deszczu woda spływająca do najniższego miejsca nie wyleje się poza zaprojektowany poziom góry rowu. Co do zlewni natężenia deszczu miarodajnego, czasu jego trwania, prędkości przepływów w rowie, a także wielkości spływu ze zlewni przy uwzględnieniu współczynnika redukcji mam już policzone.
Zależy mi głównie na wyprowadzeniu wzoru przy uwzględnieniu ww. danych w taki sposób aby można było obliczyć różne przypadki szerokości dna rowu jego wysokości itp. Tak aby warunki przetrzymania wody opadowej zmieściły się w określonych przepisach. Poziom wody w rowie pozwoli mi kontynuować w dalszym ciągu moje obliczenia tj. obwód zwilżony czy czas infiltracji zalegającej wody.
Z góry dziękuję wszystkim, którzy postanowią mi pomóc.
w poniższym linku przykładowy rysunek

Pozdrawiam
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Re: nietypowe obliczenie bryły

Post autor: Dilectus »

Hmm... Myślę, że dopóki nie zamieścisz odpowiednich rysunków ilustrujących Twój problem, dopóty nie uzyskasz odpowiedzi, bo tu, na Forum, nie ma chyba człowieka, który znałby się na rowach tak dobrze, jak Ty, więc Twój słowny opis jest dalece niewystarczający, mimo linku z rysunkiem pt. "Rów".

krismk3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2019, o 12:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

nietypowe obliczenie bryły

Post autor: krismk3 »

Witam
Już naprawiam swój błąd. W załączeniu przesyłam widoki 3d tego co chciałbym policzyć. Mam nadzieje, że to pomoże i zwizualizuje to z czym mam problem. jak coś jeszcze jest niejasne to mogę wyjaśnić proszę tylko pisać.

ODPOWIEDZ