Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Xarenz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2018, o 16:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom

Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: Xarenz »

Dany jest graniastosłup prawidłowy trójkątny, którego suma krawędzi wynosi \(\displaystyle{ L}\). Oblicz jakie muszą być długosci krawedzi graniastosłupa aby pole powierzchni bocznej było największe.

\(\displaystyle{ 6a+3b = L}\)
powyznaczałem \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\), również chciałem wyznaczyć wysokosc sciany boczen \(\displaystyle{ h}\) ale wtedy pod pierwiastkiem jakies glupoty powychodziły nie wiem jak się do tego zabrać :/

help:(
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2018, o 21:22 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: wujomaro »

To jest graniastosłup, więc wysokość ściany bocznej będzie równa po prostu krawędzi bocznej. Jest to typowe zadanie optymalizacyjne. Będziesz musiał wyznaczyć pochodną.
Pozdrawiam!
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Re: Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: Dilectus »

wujomaro, pochodnej nie trzeba liczyć, bo będzie do zbadania funkcja kwadratowa, której maksimum jest wierzchołek paraboli.
Xarenz, jedno równanie już masz:

\(\displaystyle{ 6a+3b = L}\)

Powierzchnia całkowita prawidłowego graniastosłupa foremnego jest sumą powierzchni trzech ścian bocnych, czyli prostokątów o bokach \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) i powierzchni obu podstaw, które są trójkątami równobocznymi o boku \(\displaystyle{ a}\)

Ułóż funkcję liczącą pole powierzchni całkowitej i wyeliminuj z niej niewiadomą \(\displaystyle{ b}\) posługując się pierwszym równaniem. Dostaniesz łatwą do rozpracowania funkcję kwadratową zmiennej \(\displaystyle{ a}\)

ODPOWIEDZ