Oblicz długości odcinków DP i BS.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Artut97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 265 razy
Pomógł: 1 raz

Oblicz długości odcinków DP i BS.

Post autor: Artut97 »

Dany jest sześcian \(\displaystyle{ ABCDE}\)\(\displaystyle{ FGH}\) (zobacz rysunek), którego krawędź ma długość \(\displaystyle{ 15}\). Punkty \(\displaystyle{ Q}\) i \(\displaystyle{ R}\) dzielą krawędzie \(\displaystyle{ HG}\) i \(\displaystyle{ FG}\) w stosunku \(\displaystyle{ 2:1}\), to znaczy \(\displaystyle{ \left| HQ\right|=\left| FR\right|=10}\). Płaszczyzna \(\displaystyle{ AQR}\) przecina krawędzie \(\displaystyle{ DH}\) i \(\displaystyle{ BF}\) odpowiednio w punktach \(\displaystyle{ P}\) i \(\displaystyle{ S}\). Oblicz długości odcinków \(\displaystyle{ DP}\) i \(\displaystyle{ BS}\).

Rysunek do zadania:

Kod: Zaznacz cały

http://wstaw.org/w/3Udc/


Mógłby mi ktoś klarownie wytłumaczyć jak narysować przekrój tego sześcianu mając zaznaczone punkty \(\displaystyle{ A,Q,R}\)? Wiem tyle, że się prowadzi proste, potem szuka się ich punktu przecięcia i prowadzi się kolejną prostą. Problem polega na tym, że nie wiem, które krawędzie przedłużać, żeby znaleźć jakąś krawędź przekroju. W jaki sposób to zrozumieć, żeby mając przed oczyma jakiś wielościan i podane trzy punkty jego przekroju być w stanie bezproblemowo narysować cały przekrój?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Oblicz długości odcinków DP i BS.

Post autor: piasek101 »

Przecież masz narysowany.

A rozwiązanie dostaniesz krojąc sześcian przez EGCA.
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Oblicz długości odcinków DP i BS.

Post autor: dec1 »

Albo przez przedłużenie \(\displaystyle{ AS}\) i \(\displaystyle{ RQ}\) i dwa razy Tales.
Artut97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 265 razy
Pomógł: 1 raz

Oblicz długości odcinków DP i BS.

Post autor: Artut97 »

Trzeba przedłużyć \(\displaystyle{ QR}\) \(\displaystyle{ EF}\) i \(\displaystyle{ AS}\). Tylko tak myślę, żeby zrozumieć to zadanie potrzebuje zrozumieć jak się rysuje przekrój. Gdy przedłużymy \(\displaystyle{ QR}\) i \(\displaystyle{ EF}\) powstanie punkt powiedzmy \(\displaystyle{ T}\). I teraz żeby znaleźć punkt \(\displaystyle{ S}\) prowadzimy odcinek \(\displaystyle{ AT}\), tylko jakoś nie rozumiem czemu tak będzie. Na przykład punktu \(\displaystyle{ P}\) już nie umiem wyznaczyć ( nie wiem które krawędzie przedłużyć.)
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Oblicz długości odcinków DP i BS.

Post autor: kinia7 »

przedłużasz \(\displaystyle{ RQ}\) i \(\displaystyle{ EH}\) do przecięcia w \(\displaystyle{ K}\)
łączysz \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ K}\) i otrzymujesz \(\displaystyle{ P}\)
\(\displaystyle{ DP=BS=9}\)
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Oblicz długości odcinków DP i BS.

Post autor: kruszewski »

ODPOWIEDZ