Narysuj przekrój tego graniastosłupa płaszczyzną wyznaczo...

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Artut97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 265 razy
Pomógł: 1 raz

Narysuj przekrój tego graniastosłupa płaszczyzną wyznaczo...

Post autor: Artut97 »

Dany jest graniastosłup czworokątny prosty. Narysuj przekrój tego graniastosłupa płaszczyzną \(\displaystyle{ \pi}\) wyznaczoną przez punkty \(\displaystyle{ P}\), \(\displaystyle{ Q}\), \(\displaystyle{ R}\) należące do krawędzi tego graniastosłupa jak na rysunku.

Rysunek do zadania:



Mój rysunek:



Wiem, że mój graniastosłup nie odzwierciedla tego graniastosłupa z zadania, ale w tym zadaniu chyba chodzi o to, żeby narysować przekrój graniastosłupa mając podanie 3 punkty. Mam dobrze? Wydaje mi się, że powinien być jeszcze jakiś punkt na krawędzi A'D', ale nie wiem jak go można wyznaczyć.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Narysuj przekrój tego graniastosłupa płaszczyzną wyznaczo...

Post autor: kerajs »

Przedłuż seledynową prostą przechodzącą przez \(\displaystyle{ S}\) (prawą) aż do przecięcia z \(\displaystyle{ CC'}\). Połącz to przecięcie z punktem \(\displaystyle{ P}\) uzyskując na \(\displaystyle{ C'D'}\) ostatni szukany punkt.

Podobnie jak na rysunku:
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2016, o 00:11 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Artut97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 265 razy
Pomógł: 1 raz

Narysuj przekrój tego graniastosłupa płaszczyzną wyznaczo...

Post autor: Artut97 »

Zrobiłem kolejny rysunek, bo tam zabrakło mi miejsca na poprowadzenie różnych odcinków.

Ten jest chyba poprawnie narysowany, prawda?

Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Narysuj przekrój tego graniastosłupa płaszczyzną wyznaczo...

Post autor: kerajs »

Rysunek przekroju jest poprawny dla narysowanego graniastosłupa. Ale graniastosłup książkowy jest trochę inny (trochę inne są czworokąty w podstawach) co powoduje inny przekrój.

Ja przyjąłem takie same jak Ty stosunki w jakich widoczny fragment przekroju tnie krawędzie graniastosłupa (od lewej przeciwnie do wskazówek zegara 6:5 , 2:1 , 1:1 ) ale zrezygnowałem z próby odtworzenia czworokąta z podstawy. Bazgrząc po monitorze przekrój trafia mi w tylną niewidoczną pionową krawędź boczną dając pięciokąt. Przyznaję że krawędzie przekroju na niewidocznych ścianach nie trafiły mi w ten sam punkt na tylnej niewidocznej pionowej krawędzi bocznej, ale w obu przypadkach były pod wierzchołkiem.

Sugeruję wydrukować powiększony rysunek i samemu ostatecznie rozstrzygnąć jak wygąada ten przekrój.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Narysuj przekrój tego graniastosłupa płaszczyzną wyznaczo...

Post autor: kruszewski »

Myślę, że tak trzeba narysować krawędzie płaszczyzny danej dwoma przynależnymi do niej odcinkami, z których jeden jest częścią krawędzi a drugi prostą przynależną do płaszczyzny.

W.Kr.
ODPOWIEDZ