Te same kąty ścian bocznych przy wierzchołku ostrosłupa

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
asign123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy

Te same kąty ścian bocznych przy wierzchołku ostrosłupa

Post autor: asign123 »

Witam
W zadaniu mam ostrosłup, gdzie podstawą jest trójkąt ostrokątny.
Ściany boczne są trójkątami prostokątnymi, których kąty ostre są przy podstawie ostrosłupa. ( czyli przy wierzchołku ściany boczne mają ten sam kąt czyli prosty ). Dwie krawędzie boczne mają po 10 cm długości, a trzecia ma 20 cm

Na którą ścianę boczną obrócić ten ostrosłup by mieć jego wysokość i obliczyć jego objętość ?


Pozdrawiam
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Te same kąty ścian bocznych przy wierzchołku ostrosłupa

Post autor: Ania221 »

Ja bym te \(\displaystyle{ 20 cm}\) wzięła jako wysokość.
asign123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy

Te same kąty ścian bocznych przy wierzchołku ostrosłupa

Post autor: asign123 »

Faktycznie będzie się zgadzać, wtedy z wysokości ścian bocznych i tego odcinka 20 będzie pitagoras. Da się do tego dojść inaczej niż przez obliczenia ?
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Te same kąty ścian bocznych przy wierzchołku ostrosłupa

Post autor: Ania221 »

Ale do czego dojść?
to właściwie wszystko jedno, na którym trójkącie prostokątnym go postawisz, i tak robisz dalej Pitagorasem.
asign123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy

Te same kąty ścian bocznych przy wierzchołku ostrosłupa

Post autor: asign123 »

Nie wiem skąd się wzięło że to właśnie ta a nie inna krawędź i że to właśnie ona jest prostopadła do płaszczyzny ściany bocznej która po przewróceniu jest podstawą. Z innymi też by się tak dało w tym ostrosłupie ? Jeśli tak to dlaczego bo nie rozumiem...

Jak policzyłem wysokości dwóch ścian bocznych, to faktycznie wyszło z pitagorasa, że jest ona prostopadła do płaszczyzny tego trójkąta prostokątnego na którą "przewróciłem ostrosłup"
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Te same kąty ścian bocznych przy wierzchołku ostrosłupa

Post autor: Ania221 »

Dowolna ściana ostrosłupa może być jego podstawą.
To Ty wybierasz, w jakim ustawieniu będzie Ci najłatwiej liczyć.
Z tym, że najłatwiej jest liczyć, jeśli wysokość ostrosłupa pada na jakiś konkretny punkt podstawy.
Jeśli wszystkie krawędzie boczne są równe, to spodek wysokości jest środkiem koła opisanego na podstawie.
W Twoim przypadku tak nie jest, dlatego szukasz takiej podstawy, do której "łatwo widać" wysokość.

Trzy powierzchnie boczne są w płaszczyznach wzajemnie do siebie prostopadłych, dlatego na każdej z nich warto postawić ostrosłup i wtedy któraś z krawędzi będzie prostopadła to tej "ustawionej" podstawy i będzie wysokością ostrosłupa.
ODPOWIEDZ