Największa obj. czworościanu

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Ares97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 18 sie 2015, o 16:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 20 razy

Największa obj. czworościanu

Post autor: Ares97 »

Mam problem z rozwiązaniem zadania:
W \(\displaystyle{ czworościanie}\) \(\displaystyle{ ABCS}\) krawędzie \(\displaystyle{ AC, AS, BC, BS, CS}\) mają tę samą dł. równą \(\displaystyle{ 1}\). Oblicz, jaka powinna być \(\displaystyle{ długość krawędzi}\) \(\displaystyle{ AB}\), aby \(\displaystyle{ obj. czworościanu}\) była największa.

ODP: \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{6} }{2}}\)

Prosiłbym o wszelką pomoc/rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony 4 lut 2016, o 14:24 przez Ares97, łącznie zmieniany 1 raz.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Największa obj. czworościanu

Post autor: SlotaWoj »

Wskazówka:

Objętość będzie największa, gdy ściany (trójkąty) \(\displaystyle{ ACS}\) i \(\displaystyle{ BCS}\) będą prostopadłe (łatwo to uzasadnić).
Ares97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 18 sie 2015, o 16:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 20 razy

Największa obj. czworościanu

Post autor: Ares97 »

Z tego co potrafiłem, to wyznaczyłem wzór na pole podstawy tj. |\(\displaystyle{ AD|=x}\), -> \(\displaystyle{ ABC}\) jest trójkątem równoramiennym i z tw. Pitagorasa policzyłem wysokość podstawy i wzór wygląda następująco: \(\displaystyle{ Pp= \frac{x \sqrt{4+ x^{2} }}{4}}\)
Mam teraz problem z wyznaczeniem wysokości bo jesli jest to tr. rownoramienny to jak moge "zrobić" trójkąt, z którego mógłbym wyznaczyć H przy pomocy f-kcji trygonometrycznych?

PS: Myślałem nad wyznaczeniem promienia okręgu opisanego na podstawie z tw. cosinusów -> sinusów, ale wydaje mi się, że to błędny pomysł.


Probowałem, też z trójkątem \(\displaystyle{ CSF}\)(gdzie \(\displaystyle{ F}\)to srodek \(\displaystyle{ |AB|}\)) i ten tr. jest rownoramienny, ale nie potrafie z tego zrobić zależnosci z kątami
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Największa obj. czworościanu

Post autor: SlotaWoj »

Niech \(\displaystyle{ M}\) będzie środkiem krawędzi \(\displaystyle{ CS}\). Trzeba obliczyć długość przeciwprostokątnej \(\displaystyle{ AB}\) prostokątnego trójkąta równoramiennego \(\displaystyle{ ABM}\).
Ares97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 18 sie 2015, o 16:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 20 razy

Największa obj. czworościanu

Post autor: Ares97 »

coś chyba zle obliczyłem bo wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{10} }{2}}\)
moje obliczenia:
z trójkąta \(\displaystyle{ ACM}\)obliczyłem\(\displaystyle{ |AM|= \frac{ \sqrt{5} }{2}}\) \(\displaystyle{ => |AB|= \frac{ \sqrt{10} }{2}}\)

PS: Jak moge uzasadnić, ze najwieksza obj. jest przy kącie prostym w tym czworościanie ( potrafie to udowodnic gdy w podstawie jest tr. rownoboczny bo wtedy najwieksza objetosc jest zalezna od sinusa, ale tutaj widze, ze tak jest, ale nie potrafie tego udowodnic zapisem przez ta podstawe)
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Największa obj. czworościanu

Post autor: SlotaWoj »

\(\displaystyle{ \left|AM\right|=\cos\frac{\pi}{6}=\frac{\sqrt{3}}{2}}\)
Ares97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 18 sie 2015, o 16:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 20 razy

Największa obj. czworościanu

Post autor: Ares97 »

wielkie dzięki!

Jeszcze jedno, czy moge udowodnić to poprostu pisząc, ze najwieksza obj jest ,wtedy gdy kąt dwuscienny między ścianami bocznymi lub ścianą boczną a podstawą tworzy kąt prosty, ponieważ \(\displaystyle{ sin \alpha}\) ma największą wartość dla \(\displaystyle{ \alpha=90}\) ? Czy to nie jest reguła co do czworościanów i powinienem to jakoś wykazać?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Największa obj. czworościanu

Post autor: SlotaWoj »

Podstawa i ściana boczna (po zmianie orientacji \(\displaystyle{ \Delta BCS}\) i \(\displaystyle{ \Delta ACS}\)) są przystające (nie muszą to być trójkąty równoboczne jak w temacie, ani nawet równoramienne), więc objętość będzie największa, gdy wysokość będzie największa, a to zachodzi gdy płaszczyzny tych ww. trójkątów są prostopadłe.
ODPOWIEDZ