Co to jest krawędź skośna?

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
pestka33
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2005, o 18:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź

Co to jest krawędź skośna?

Post autor: pestka33 »

cześć mam problem, co to jest krawędź skośna ostrosłupa i graniastosłupa oraz gdzie sa dobrze wytłumaczone rzuty figur ( równoległe i prostopadłe)? z góry wielkie dzięki
gg: 1391055
Yavien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 21 cze 2004, o 22:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W-U

Co to jest krawędź skośna?

Post autor: Yavien »

krawędź skośna, ale do czego?
dwie krawędzie są skośne, jeśli dwie proste, w których się zawierają te krawędzie są skośne, czyli jeśli proste nie mają punktów wspólnych i nie są równoległe (nie leżą w jednej płaszczyźnie).
Na przykład w prostopadłościanie ABCDA'B'C'D' skośne do krawędzi AB są krawędzie
DD', CC', A'D' i B'C'
Jak to wyszukać? - najprościej: pokoloruj sobie jedną krawędź na niebiesko, krawędzie, które są do niej równoległe na czerwono, a krawędzie, które leżą na jednej płaszczyźnie z nią na zielono. Niezamalowane krawędzie są skośne do danej.
W_Zygmunt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 1 wrz 2004, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 53 razy

Co to jest krawędź skośna?

Post autor: W_Zygmunt »

Proponuję ściągnąć program https://matematyka.pl/dload.php?action=file&id=13 .
Można zobaczyć kilka wielościanów i poeksperymentować z nimi.
pestka33
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2005, o 18:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź

Co to jest krawędź skośna?

Post autor: pestka33 »

niestety u mnie ten programik nie działa, a ja nadal nie wiem co to jest krawędź skośna w OSTROSŁUPIE i jak się rzutuje figury
Yavien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 21 cze 2004, o 22:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W-U

Co to jest krawędź skośna?

Post autor: Yavien »

nie ma jednej krawedzi skosnej. Mozna wskazac dwie krawedzie, ktore sa do siebie skosne. Przepis na to podalam wyzej. A z rysowaniem, to juz niezbyt prosta sprawa, zeby wytlumaczyc via net.
Generalnie:
W rzutach zachowuje sie rownoleglosc odcinkow, proporcje dlugosci (czyli, np. jesli jakies dwa odcinki przecinaly sie w polowie dlugosci, to w rzucie tez tak bedzie) itp.

Nie zachowuja sie dlugosci (np. trojkat rownoboczny na rysunku w rzucie ma zwykle boki roznej dlugosci), miary katow (kat prosty w rzucie moze byc ostry, prosty lub rozwarty) itp.

Jak rysowac poszczegolne typowe firgury, to moze kiedys bede miec czas i stworze taki opis, na razie potrafie to wytlumaczyc z kartka w reku osobie, ktora siedzi obok mnie
Jedyne, co moge doradzic, to poszukac w sieci roznych rzeczy dotyczacych roznych bryl, przypatrzec sie rysunkom, sprawdzic jak to mniej wiecej wyglada.
ODPOWIEDZ