Jak zaznaczyć ten kąt,

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Jak zaznaczyć ten kąt,

Post autor: Milczek »

Witajcie ponownie, znów mam problem natury logicznej ze stereometrii a mianowicie, nie rozumiem jak skonstruować taki kąt : Podstawa graniastosłupa prostego jest trójkąt równoramienny o ramionach długości \(\displaystyle{ 5}\) i podstawie \(\displaystyle{ 2 \sqrt{5}}\). Kat miedzy przekątna ściany bocznej zawierająca podstawę tego trójkąta a sąsiednia ściana boczna jest równą \(\displaystyle{ 45}\) stopni oblicz wysokość tego graniastosłupa.

Proszę nie rozwiązywać zadania , nie w tym rzecz. Po prostu nie rozumiem jak ten kąt się konstruuje , czy mógłby ktoś łopatologicznie mi wyłożyć, co to ma oznaczać że "zawierające podstawę tego trójkąta". Toż to dziwne jest i nie wiem jak do tego podejść
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Jak zaznaczyć ten kąt,

Post autor: Dilectus »

Chodzi o ścianę graniastosłupa, a więc o prostokąt, którego jeden z boków jest jednocześnie podstawą trójkąta równoramiennego, który jest podstawą tego graniastosłupa.
Przekątna tej ściany bocznej graniastosłupa (a więc tego prostokąta) nachylona jest pod kątem \(\displaystyle{ 45 ^{o}}\) do sąsiedniej ściany bocznej graniastosłupa.

Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Jak zaznaczyć ten kąt,

Post autor: Milczek »

AAAAAAAAaaaaa rozumiem !! "ściany bocznej zawierająca podstawę tego trójkąta", Tu chodzi o tą ścianę(jest ona prostokątem- to jasne) która zawiera podstawę podstawy graniastosłupa !
A sąsiednia ściana boczna to jedna z dwóch , dowolna, są one przystające.
Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ