oszacowanie miar kątów dwuściennych

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
wielkireturner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 8 lut 2015, o 10:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: London ChinaTown
Podziękował: 151 razy
Pomógł: 4 razy

oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: wielkireturner »

W dowolnym czworościanie suma miar kątów dwuściennych przy wszystkich krawędziach jest mniejsza od \(\displaystyle{ 540^{o}}\) i większa od \(\displaystyle{ 360^{o}}\). Wykazać, że oba oszacowania są optymalne.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: Medea 2 »

To drugie jest osiągane przez czworościan foremny, a pierwsze: przez zgnieciony czworościan foremny (weź czworościan i przesuwaj wierzchołek aż będzie znajdował się w odległości \(\displaystyle{ \varepsilon}\) od podstawy).
Sigman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2017, o 17:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 10 wymiar
Podziękował: 6 razy

Re: oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: Sigman »

Medea 2 pisze: 18 lip 2015, o 23:37pierwsze: przez zgnieciony czworościan foremny (weź czworościan i przesuwaj wierzchołek aż będzie znajdował się w odległości \(\displaystyle{ \varepsilon}\) od podstawy).
Nie rozumiem. skąd wiemy, że to maksimum? Przecież kąty dwuścienne przy krawędziach nieruchomej postawy maleją przy wskazanym przekształceniu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: a4karo »

Za to przy pozostałych dążą do `180`
Sigman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2017, o 17:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 10 wymiar
Podziękował: 6 razy

Re: oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: Sigman »

a4karo pisze: 3 sie 2020, o 15:17 Za to przy pozostałych dążą do `180`

Czy mam przez to rozumieć, że ta teza nie ma "ładnego" dowodu?
Wiem jak to zwyczajnie zoptymalizować, ale nie widzę od razu trywialności tezy. Skoro pojawiła się ona w stereometrycznym kąciku przestrzennym "Delty" to chyba da się to "zobaczyć" bez analizy
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: a4karo »

Najprawdopodobniej nie istnieje czworościan, w którym suma kątów dwuściennych jest równa `540`, a ten przykład pokazuje, że może osiągać wartość dowolnie bliską.
Sigman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2017, o 17:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 10 wymiar
Podziękował: 6 razy

Re: oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: Sigman »

Ale nie pokazuje, że nie istnieje czworościan, w którym suma kątów dwuściennych jest równa \(\displaystyle{ 540}\). Skoro nie zna Pan odpowiedzi na pytanie lub nie ma zamiaru mi jej udzielić to, czemu w ogóle pisze Pan posta. Chce mnie Pan zmusić, żebym kolejną godzinę siedział nad tezą, którą nie wiem jak udowodnić bez analizy, zamiast w tym czasie pracować nad kolejną i uczyć się czegoś nowego?
Ostatnio zmieniony 3 sie 2020, o 16:19 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomośc: nie nadużywaj apostrofów.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: Jan Kraszewski »

Sigman pisze: 3 sie 2020, o 16:13Chce mnie Pan zmusić, żebym kolejną godzinę siedział nad tezą, którą nie wiem jak udowodnić bez analizy
A co w tym złego?

JK
Sigman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2017, o 17:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 10 wymiar
Podziękował: 6 razy

Re: oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: Sigman »

Wydaje mi się rozsądne twierdzić, że istnieje optymalny czas, po którym z dalszego pracowania nad daną tezą nie wynika nic oprócz bólu głowy i rozczarowania. Najczęściej kiedy już po zbyt długim zastanawianiu się nad tezą poznam rozwiązanie okazuje się, że nie zauważałem jednego prostego szczegółu i żałuję, że wcześniej nie poprosiłem o pomoc, bo w miarę jak spędzam zbyt dużo czasu nad tezą utrwala mi się kilka sposobów myślenia o tezie, które nie prowadzą do jej dowodu. A tym trudniej zauważyć to, czego nie widzę.
A co w tym złego?
Ale (nie ironicznie) chętnie dowiem się, co w tym dobrego.

Uwaga: Jeśli ma to jakiś związek z tym, że w jednym ze swoich postów pytałem o trywialną tezę związaną z \(\displaystyle{ \FF_{p}}\)
to od razu wyjaśniam, że dowody wielu własności ciał uważałem za trywialne i przez to pobieżnie się o nich uczyłem i nie pamiętałem, że istnieje takowa własność ciał (twierdzenie Bezouta). Ale to nie zmienia faktu, że tezom poświęcam sporo czasu zanim o nie pytam
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: a4karo »

Sigman pisze: 3 sie 2020, o 16:13 Ale nie pokazuje, że nie istnieje czworościan, w którym suma kątów dwuściennych jest równa \(\displaystyle{ 540}\). Skoro nie zna Pan odpowiedzi na pytanie lub nie ma zamiaru mi jej udzielić to, czemu w ogóle pisze Pan posta. Chce mnie Pan zmusić, żebym kolejną godzinę siedział nad tezą, którą nie wiem jak udowodnić bez analizy, zamiast w tym czasie pracować nad kolejną i uczyć się czegoś nowego?
Istnienie lub nieistnienie takiego czworościanu nie ma nic do rzeczy. Ograniczenie sumy kątów przez `540` zostało udowodnione w Delcie a wskazany przykład pokazuje, że tego ograniczenia nie da się poprawić. Zadanie jest rozwiązane.

To, czy chcesz szukać takiego czworościanu to twoja prywatna sprawa, ale na przyszłość powstrzymaj się od używania takiego tonu.
Sigman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2017, o 17:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 10 wymiar
Podziękował: 6 razy

Re: oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: Sigman »

Przepraszam, że w niewłaściwy sposób zadałem pytanie w pierwszym poscie i za ton odpowiedzi. Zależało mi na tym, żeby poznać dowód, że w dowolnym czworościanie suma miar kątów dwuściennych przy wszystkich krawędziach jest mniejsza od \(\displaystyle{ 540}\). W Delcie tego twierdzenia nie udowodniono (a przynajmniej nie udało mi się znaleźć takiego dowodu)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: oszacowanie miar kątów dwuściennych

Post autor: a4karo »

Kod: Zaznacz cały

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.deltami.edu.pl/temat/matematyka/geometria/stereometria/09-katyII_zad.pdf&ved=2ahUKEwjboaT-tv_qAhUIt4sKHWtjCwYQFjAAegQIBBAC&usg=AOvVaw2LwO7KVLbhjW2jvIm6C2C2
ODPOWIEDZ