Obliczenie współrzędnych punktu oddalonego od 2. punktu

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
navaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 8 cze 2015, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Obliczenie współrzędnych punktu oddalonego od 2. punktu

Post autor: navaro »

Mam następujący problem:

Obliczenia dotyczą Ziemi, ale zamieszczam je tutaj, gdyż na moje potrzebny może być traktowana jako kula (lepsze przybliżenia będą mi równie pomocne).

Mam na powierzchni kuli o promieniu \(\displaystyle{ R}\) punkt o współrzędnych \(\displaystyle{ x_{1}, y_{2}}\) (podanych jako długość i szerokość, wyrażona w stopniach), chcę poznać współrzędne punktu oddalonego o \(\displaystyle{ d}\) m w kierunku "północnym", "południowym", "wschodnim" oraz "zachodnim".

Niestety nie mam pomysłu jak się za to zabrać, większość wzorów, które znalazłem pozwalała obliczać odległość pomiędzy dwoma koordynatami, a nie wyznaczać punkty - a tego nie potrafię.

Mam nadzieję, że znajdziecie chwilę, by mi pomóc
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Obliczenie współrzędnych punktu oddalonego od 2. punktu

Post autor: Dilectus »

punkt o współrzędnych \(\displaystyle{ x_{1}}\), \(\displaystyle{ y_{2}}\) (podanych jako długość i szerokość, wyrażona w stopniach)
Jednym słowem chodzi Ci o współrzędne geograficzne na kuli ziemskiej, tak?-- 8 cze 2015, o 20:18 --
chcę poznać współrzędne punktu oddalonego o \(\displaystyle{ d}\) m w kierunku "północnym", "południowym", "wschodnim" oraz "zachodnim".
Jeśli tak, to musisz znaleźć kąt wycinka koła o promieniu równym promieniowi kuli i długości \(\displaystyle{ d}\) i zamienić ten kąt na współrzędne geograficzne.
ODPOWIEDZ