Rzuty elementu na ściany układu Oxyz

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
tadu983
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował: 41 razy

Rzuty elementu na ściany układu Oxyz

Post autor: tadu983 »

W przestrzeni trójwymiarowej mamy dany wycinek płaszczyzny który jest prostokątem.Czy prawdą jest to że pola rzutów tego elementu (prostokąta) na ściany układu Oxyz są równe:
\(\displaystyle{ \Delta S cos \alpha \\ \Delta S cos \beta \\ \Delta S cos \gamma}\)
Gdzie \(\displaystyle{ \Delta S}\) jest polem prostokąta ktòry rzutujemy naściany układu a kąty \(\displaystyle{ \alpha, \beta, \gamma}\) są kątami kierunkowymi osi prostopadłej do tego prostokąta.Zrozumienie tego jest mi potrzebne do zrozumienia konstrukcji strumienia wektora przez powierzchnię .
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Rzuty elementu na ściany układu Oxyz

Post autor: Kartezjusz »

Niestety tak by działało gdyby prostokąt był przechylony jednym jednym kątem. Jak pod dwoma albo trzema, to te przekroje mogą być mniejsze
tadu983
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował: 41 razy

Rzuty elementu na ściany układu Oxyz

Post autor: tadu983 »

Powyższe zagadnienie jest częścią konstrukcji całki powierzchniowej zorientowanej. W książce (Leitner Zarys matematyki wyższej cz.2) jest napisane że powyższy fakt zachodzi niezależnie od tego pod jakimi kątami jest nachylony prostokąt. Nie jestem pewien ale wydaje mi się że rzutem prostokąta na ściany układu zawsze będzie jakiś równoległobok. Niestety nadal nie wiem dlaczego powyższy fakt jest prawdą.-- 3 kwi 2015, o 18:27 --Już sam udowodniłem.
ODPOWIEDZ