Pewna własność w czworościanie.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
emil99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2013, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Pewna własność w czworościanie.

Post autor: emil99 »

Witam, zastanawiałem się ostatnio nad następującym problemem:
Dany jest czworościan \(\displaystyle{ ABCD}\) oraz liczba dodatnia rzeczywista \(\displaystyle{ c}\). Wtedy wszystkie punkty \(\displaystyle{ X}\) (wewnątrz czworościanu, żeby nie rozważać jakichś objętości skierowanych...), takie że \(\displaystyle{ V[ABCX] + V[ACDX] = c}\) leżą na jednej płaszczyźnie. Gdzie \(\displaystyle{ V[KLMN]}\) to objętość czworościanu \(\displaystyle{ KLMN}\). Moje pytanie brzmi: czy jest to prawda? A jeśli tak to prosiłbym o jakąś wskazówkę, jak się do tego zabrać
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

Pewna własność w czworościanie.

Post autor: Michalinho »

Taki luźny pomysł:
Znajdź na ścianach ABC i ACD takie punkty, które będą spełniały powyższą równość. Będą one leżały na prostych równoległych do siebie. Przez te proste poprowadź płaszczyznę. Udowodnij, że wszystkie punkty na tej płaszczyźnie spełniają zadaną równość. Udowodnij, że punkty poza płaszczyzną nie spełniają tej równości np. z Pitagorasa(?).-- 27 mar 2015, o 15:36 --Dobra już sprawdziłem, że ten sposób działa
ODPOWIEDZ