Bryły n wymiarowe, ciekawostki, informacje.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
spoldzielca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 26 lut 2015, o 20:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz

Bryły n wymiarowe, ciekawostki, informacje.

Post autor: spoldzielca »

Potrzebuję jakiś informacji o bryłach n wymiarowych, gdyż przygotowuję prezentację. Nie mogą być jednak bardzo trudne i opisane skomplikowanymi wzorami, gdyż jest ona dla uczniów 5-6 klasy podstawówki. Proszę o podanie jakiś ciekawostek itp. na ten temat.
szw1710

Bryły n wymiarowe, ciekawostki, informacje.

Post autor: szw1710 »

Czy jesteś przekonana, że to odpowiedni temat dla takich dzieci? Wybrałbym inny. Takie dzieci za bardzo nie wiedzą, czym jest układ współrzędnych, a cóż dopiero bryły \(\displaystyle{ n}\)-wymiarowe.

Proponuję temat o wielościanach platońskich (foremnych) w przestrzeni trójwymiarowej. Jest ich dokładnie pięć: czworościan foremny, sześcian, ośmiościan foremny, dwunastościan foremny i dwudziestościan foremny. Wynika to z twierdzenia Eulera mówiącego, że w wielościanie wypukłym zachodzi wzór \(\displaystyle{ w-k+s=2}\), gdzie \(\displaystyle{ w,k,s}\) to odpowiednio liczby wierzchołków, krawędzi i ścian wielościanu. Są też wielościany nie będące wypukłymi, dla których zachodzi teza twierdzenia Eulera.

Wielościany platońskie każdy może zobaczyć, dotknąć. Co zadziwia? Na płaszczyźnie mamy wielokąty foremne o dowolnej liczbie boków (oczywiście co najmniej \(\displaystyle{ 3}\)). A w przestrzeni sytuacja zmienia się diametralnie.

Masz temat na co najmniej pół godzinne wystąpienie. Resztę czasu możesz przeznaczyć albo na pytania, albo na uciszanie dzieci
spoldzielca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 26 lut 2015, o 20:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz

Bryły n wymiarowe, ciekawostki, informacje.

Post autor: spoldzielca »

Z tą n przestrzenią, to może zbyt dużo powiedziane. Chodzi przede wszystkim o to, by pokazać że coś takiego istnieje, ciekawie wygląda itp. Dzieci są z konkursu matematycznego, więc raczej o układach co nieco wiedzą. Temat został mi raczej trochę narzucony przez organizatorów, także temat jednak musi zostać.
szw1710

Bryły n wymiarowe, ciekawostki, informacje.

Post autor: szw1710 »

Kiedyś w Delcie był rysunek (nie wiem czy udany, ale był) "sześcianu" czterowymiarowego.
spoldzielca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 26 lut 2015, o 20:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz

Bryły n wymiarowe, ciekawostki, informacje.

Post autor: spoldzielca »

Obrazki i animacje akurat mam, potrzebuję raczej informacji.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Bryły n wymiarowe, ciekawostki, informacje.

Post autor: szachimat »

spoldzielca pisze:Potrzebuję jakiś informacji o bryłach n wymiarowych, gdyż przygotowuję prezentację. Nie mogą być jednak bardzo trudne i opisane skomplikowanymi wzorami, gdyż jest ona dla uczniów 5-6 klasy podstawówki. Proszę o podanie jakiś ciekawostek itp. na ten temat.
spoldzielca pisze:Obrazki i animacje akurat mam, potrzebuję raczej informacji.
Chyba chodzi ci o różne bryły o n ścianach, a nie n wymiarach (skoro masz ich obrazki i animacje).
spoldzielca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 26 lut 2015, o 20:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz

Bryły n wymiarowe, ciekawostki, informacje.

Post autor: spoldzielca »

Masz rację, mój błąd, ... CAYQ_AUoAQ konkretnie chodzi mi włąśnie o to.
ODPOWIEDZ