Wysokość w czworościanie foremnym

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Mak10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 6 sty 2015, o 11:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Slask
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Wysokość w czworościanie foremnym

Post autor: Mak10 »

Czy ktoś mógłby mi pokazać/powiedzieć dlaczego wysokość w czworościanie foremnym przecina podstawę w punkcie środka okręgu wpisanego/opisanego? Pewnie głupie pytanie ale w internecie wszędzie zakładają to jako oczywistość i nie umiem do tego dojść...

Z góry dziękuje
Hydra147
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 31 mar 2013, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 82 razy

Wysokość w czworościanie foremnym

Post autor: Hydra147 »

Niech \(\displaystyle{ D'}\) będzie rzutem \(\displaystyle{ D}\) na płaszczyznę \(\displaystyle{ ABC}\). Wówczas trójkąty \(\displaystyle{ DD'A,DD'B,DD'C}\) są parami przystające, gdyż są prostokątne, mają wspólny bok \(\displaystyle{ DD'}\) i równe długości przeciwprostokątnych jako boki czworościanu foremnego. A zatem \(\displaystyle{ D'A=D'B=D'C}\), tzn. punkt \(\displaystyle{ D'}\) jest środkiem okręgu opisanego na \(\displaystyle{ ABC}\), a skoro ten jest równoboczny, to jest też środkiem okręgu wpisanego i wielu innych punktów...
Mak10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 6 sty 2015, o 11:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Slask
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Wysokość w czworościanie foremnym

Post autor: Mak10 »

Rzeczywiście, banalne rozwiązanie. A ja męczyłem się z układami równań przekrojów..

Bardzo dziękuje.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Wysokość w czworościanie foremnym

Post autor: bakala12 »

Generalnie prawdziwe dla ostrosłupów (a czworościan foremny jest ostrosłupem) są następujące dwa fakty:
1. Jeżeli w ostrosłupie wszystkie krawędzie boczne są nachylone do płaszczyzny podstawy pod jednakowym kątem, to spodek wysokości ostrosłupa leży w środku okręgu opisanego na podstawie.
2. Jeżeli w ostrosłupie wszystkie ściany boczne są nachylone do płaszczyzny podstawy pod jednakowym kątem, to spodek wysokości ostrosłupa leży w środku okręgu wpisanego w podstawę.
ODPOWIEDZ