Pytanie o kąt

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
mac18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 23 razy

Pytanie o kąt

Post autor: mac18 »

Podstawą graniastosłupa prostego jest romb o kącie ostrym \(\displaystyle{ \alpha}\). Krótsza przekątna graniastosłupa ma długość \(\displaystyle{ d}\) i tworzy ze ścianą boczną kąt \(\displaystyle{ \beta}\). Oblicz objętość graniastosłupa.

Wydaję mi się, że mam problem z zaznaczeniem właściwego kąta. Jeśli chodzi o samo rozwiązanie to z tym raczej nie będzie problemu.


Czy to o ten kąt chodzi w zadaniu?

Wydaje mi się, że nie chodzi tu o kąt między przekątną graniastosłupa i krawędzią ściany bocznej ani z przekątną ściany bocznej.
Czy zawsze w takich wypadkach należy wykonać rzut prostokątny przekątnej na ścianę boczną ?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Pytanie o kąt

Post autor: SlotaWoj »

Tak. Chodzi o kąt pomiędzy przekątną, a jej rzutem prostokątnym na ścianę boczną i kąt na rysunku właśnie taki jest.
marika331
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 395
Rejestracja: 22 paź 2009, o 09:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kutno
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 38 razy

Pytanie o kąt

Post autor: marika331 »

To jest raczej kąt między przekątną a przekątną ściany bocznej
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Pytanie o kąt

Post autor: SlotaWoj »

Definicja dla Mariki331:
Kątem między prostą \(\displaystyle{ a}\) i płaszczyzną \(\displaystyle{ \alpha}\) nazywamy kat utworzony przez prostą \(\displaystyle{ a}\) i prostą \(\displaystyle{ a'}\) będącą przecięciem płaszczyzna \(\displaystyle{ \alpha}\) z płaszczyzną \(\displaystyle{ \beta}\) zawierającą prostą \(\displaystyle{ a}\) i prostopadła do płaszczyzny \(\displaystyle{ \alpha}\).
Poradnik inżyniera, cz. Matematyka, rozdział II. Geometra elementarna (oprac. Bogusław Grochowski), podrozdział 5. Stereometria.
marika331
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 395
Rejestracja: 22 paź 2009, o 09:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kutno
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 38 razy

Pytanie o kąt

Post autor: marika331 »

Zgadza się - mój błąd
ODPOWIEDZ