Kąty w ostrosłupie trójkątnym

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
pknagato2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 7 lut 2013, o 16:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gostyń
Podziękował: 8 razy

Kąty w ostrosłupie trójkątnym

Post autor: pknagato2 »

W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym poprowadzono przekrój płaszczyzną zawierającą krawędź podstawy i prostopadłą do przeciwległej krawędzi bocznej.
Wiedząc, że kąt między dwiema sąsiednimi krawędziami bocznymi ma miarę 2 \(\displaystyle{ \alpha}\) , gdzie \(\displaystyle{ \alpha}\) \(\displaystyle{ \in}\) (0,45), oblicz:
a) cos kąta \(\displaystyle{ \beta}\) przy wierzchołku przekroju należącym do krawędzi bocznej
b) cos kąta \(\displaystyle{ \gamma}\) nachylenia płaszczyzny przekroju do płaszczyzny podstawy ostrosłupa

Zrobiłem rysunek do tego zadania:

nie wiem czy dobrze to rozrysowałem. Proszę o podpowiedź do tego zadania.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Kąty w ostrosłupie trójkątnym

Post autor: szachimat »

2\(\displaystyle{ \alpha}\) - zaznaczone dobrze
\(\displaystyle{ \beta}\) - źle (na twoim niebieskim trójkącie ma to być kąt po lewej stronie między twoją najdłuższą i najkrótszą linią)
Aby mieć kąt gamma dorysuj wysokości trójkąta będącego przekrojem i trójkąta w podstawie tak aby wychodziły z tego samego punktu. Kąt między tymi wysokościami przy tym wspólnym punkcie to kąt gamma.
pknagato2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 7 lut 2013, o 16:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gostyń
Podziękował: 8 razy

Kąty w ostrosłupie trójkątnym

Post autor: pknagato2 »

Dziękuję bardzo za pomoc. Kilka razy czytałem to polecenia a zaznaczyłem kąt przy podstawie.
ODPOWIEDZ