Graf na powierzchni kuli

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
S_Olewniczak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 7 mar 2009, o 13:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 31 razy

Graf na powierzchni kuli

Post autor: S_Olewniczak »

Udowodnij, że graf może być umieszczony na płaszczyźnie wtedy i tylko wtedy, gdy może on być umieszczony na powierzchni kuli.

Nie bardzo wiem o co dokładnie chodzi, ale właśnie dla tego zamieszczam treść, tak jaką mi została podana (podejrzewam, że chodzi o planarność, ale pewności nie mam). Dziękuję za wszelką pomoc.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Graf na powierzchni kuli

Post autor: bakala12 »

W treści brakuje informacji o tym że krawędzie się nie przecinają. Inaczej treść jest pozbawiona sensu.
Więc myślę że chodzi o planarność. Dowód tego że graf jest planarny na płszczyznie wtedy i tylko wtedy gdy jest planarny na sferze opiera się na pojęciu .
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Graf na powierzchni kuli

Post autor: norwimaj »

Jeszcze jest pytanie, czy krawędzie grafu na sferze mają być dowolnymi krzywymi, czy łukami kół wielkich. Od odpowiedzi na to pytanie zależą istotne szczegóły rozwiązania.
Awatar użytkownika
S_Olewniczak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 7 mar 2009, o 13:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 31 razy

Graf na powierzchni kuli

Post autor: S_Olewniczak »

W zadaniu nie ma nic na temat szczególnych zadań dotyczących krawędzi więc myślę, że wystarczy to co @bakala12 napisał. Dziękuję wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ