blad w objetosci

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
Lyzka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lis 2013, o 21:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 168 razy

blad w objetosci

Post autor: Lyzka »

w ostroslupie prawidlowym trojkatnym krawedz podstawy ma dlugosc 10 cm. plaszczyzna przechodzaca przez krawedz podstawy i srodek wysokosci tego ostroslupa jest nachylona do plaszczyzny podstawy pod katem \(\displaystyle{ \alpha}\). oblicz pole powierzchni calkowitej i objetosc tego ostroslupa.
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

blad w objetosci

Post autor: Kacperdev »

No i jak próbowałas?
Awatar użytkownika
Lyzka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lis 2013, o 21:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 168 razy

blad w objetosci

Post autor: Lyzka »

\(\displaystyle{ \tg \alpha = \frac{H}{2}* \frac{6}{10 \sqrt{3} }}\)
\(\displaystyle{ \tg \alpha = \frac{H \sqrt{3} }{10}}\)
\(\displaystyle{ H= \frac{10 \sqrt{3} \tg \alpha }{3}}\)
\(\displaystyle{ V= \frac{1}{3} \frac{10 \sqrt{3}\tg \alpha }{3} \frac{100 \sqrt{3} }{4} = \frac{250\tg \alpha }{3}}\) i tu objetosc sie zgadza, ale pole to jakies fanaberie mi powychodziły.-- 12 paź 2014, o 23:23 --

Kod: Zaznacz cały

http://speedy.sh/UsZ7K/Bez-tytulu.jpg
Okej wyszło mi i pole tylko teraz inaczej liczyłam, ale nie wiem gdzie we wcześniejszym sposobie robie błąd.
teraz wziełam pod uwage to że można opisać okrag i policzyłam \(\displaystyle{ R}\). i od \(\displaystyle{ KC}\) odjełam \(\displaystyle{ R}\) co dało mi \(\displaystyle{ KO}\).
potem z pitagorasa i zero problemu.
Wcześniej przyjełam że\(\displaystyle{ KO}\) to \(\displaystyle{ \frac{1}{3}h}\) i wtedy \(\displaystyle{ KO}\) wyszło mi inaczej i \(\displaystyle{ P _{c}}\) wychodzi inaczej. Pomoże ktoś ??
ODPOWIEDZ