Największa objętość

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Największa objętość

Post autor: AndrzejK »

Dany jest ostrosłup prawidłowy trójkątny o krawędzi bocznej równej 8. Oblicz możliwie największą objętość takiego ostrosłupa.

Czy odpowiedź to \(\displaystyle{ \frac{256}{3}}\)? I czy jest jakiś inny sposób rozwiązania niż liczenie tej okropnej pochodnej z funkcji \(\displaystyle{ V(x)=\frac{x^2\sqrt{3}}{12} \cdot \sqrt{64-\frac{x^2}{3}}}\) i szukanie ekstremum?
szw1710

Największa objętość

Post autor: szw1710 »

To, że istnieje ta największa objętość, jest oczywiste. Wyobraź sobie trójnóg - taki statyw do aparatu fotograficznego o nóżkach długości \(\displaystyle{ 8}\). Idealnym modelem jego rozstawienia jest właśnie ostrosłup prawidłowy. Jeśli statyw całkowicie spłaszczymy - objętość jest zerowa. Podobnie, jeśli nóżki zbliżymy maksymalnie do siebie. Oczywiście wyciągając nóżki od położenia płaskiego w górę, najpierw objętość rośnie. Ale później musi zacząć maleć, bo idąc w drugą stronę - od położenia pionowego też rośnie, więc składając - maleje. W matematyce najpiękniejsze są rzeczy idealne. Tak więc moją hipotezą jest to, że punktem krytycznym rozstawienia statywu - więc maksimum objętości - jest czworościan foremny. Spróbuj wykazać geometrycznie, że wyciągając od płaszczyzny do czworościanu objętość rośnie, ale wyciągając dalej już będzie maleć. To oczywiście wymagać będzie jakiegoś pomysłu.

Np. taka idea: postaw trójnóg w pozycji całkowicie złożonej na wierzchołku, owiń w coś i wlewaj wodę tak, że nóżki będą się rozłazić. Największą objętość dostaniemy wtedy, gdy woda zacznie się wylewać. Spróbuj wyłapać warunek wylania się wody.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Największa objętość

Post autor: AndrzejK »

Obawiam się, że nie mogę się zgodzić (nie wiem czy wynika to z mojej niewiedzy, czy pańskiego błędu). Załóżmy, że udowodniłem, że szukany ostrosłup jest czworościanem foremnym. Wówczas jego objętość wynosi \(\displaystyle{ \frac{512 \sqrt{2}}{12}}\) i uważa Pan, że ta objętość jest największą z możliwych. Otóż nie, dla krawędzi podstawy równej \(\displaystyle{ 8\sqrt{2}}\) objętość jest większa i wynosi \(\displaystyle{ \frac{256}{3}}\). Przynajmniej tak mi się wydaje.
szw1710

Największa objętość

Post autor: szw1710 »

Ja oczywiście nie twierdzę, że mam rację (zauważ, że napisałem o hipotezie). Raczej biorę pod uwagę inne regularności i staram się uchwycić analogię. Np. wśród prostopadłościanów o danej powierzchni całkowitej największą objętość ma sześcian. Tak więc możesz mieć rację. Ja raczej próbowałem poszukać innego sposobu rozwiązania zadania. Prosiłeś o to

W tym sensie pomysł z wlewaniem wody niczego nie sugeruje. Może da się go rozwinąć. Np. przychylać ostrosłup nieco na bok i obserwować, co dzieje się z wodą.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Największa objętość

Post autor: AndrzejK »

No w zasadzie nie zaznaczyłem, że "inny" sposób powinien był doprowadzić jednak do poprawnej odpowiedzi. Mój błąd!

Czy mógłby Pan Profesor ostatecznie rozwiać moje wątpliwości i stwierdzić, czy \(\displaystyle{ \frac{256}{3}}\) to poprawny wynik?
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Największa objętość

Post autor: bakala12 »

AndrzejK, masz oczywiście racje. Największa objętość będzie gdy krawędzie boczne będą parami prostopadłe. Oto uzasadnienie:
Niech \(\displaystyle{ OA=OB=OC=8}\). Niech punkt \(\displaystyle{ C'}\) będzie rzutem prostokątnym punktu \(\displaystyle{ C}\) na płaszczyznę \(\displaystyle{ OAB}\). Wówczas oczywiście \(\displaystyle{ CC' \le OC=8}\), bo w trójkącie prostokątnym przeciwprostokątna jest dłuższa od przyprostokątnej. Równość zajdzie jeśli trójkąt się zdegeneruje, tzn. gdy \(\displaystyle{ C'=O}\). Niech \(\displaystyle{ \angle AOB = \alpha}\). Mamy wówczas:
\(\displaystyle{ V=\frac{1}{3} \cdot \frac{1}{2} \cdot OA \cdot OB \cdot \sin \alpha \cdot CC' \le \frac{1}{6} \cdot 8^{3}=\frac{256}{3}}\)
Równość zachodzi gdy \(\displaystyle{ \alpha =90^{\circ}}\) i gdy \(\displaystyle{ C'=O}\), czyli gdy proste \(\displaystyle{ OA,OB,OC}\) są parami prostopadłe.
szw1710

Największa objętość

Post autor: szw1710 »

Prostopadłość też podpada pod to, co nazwałem idealnym. Nie pomyślałem o tej ewentualności. bakala12, piękne i proste rozwiązanie. Brawo. I do tego ładna redakcja. Dodam tylko, że rozumowanie trzeba chyba powtórzyć dla pozostałych płaszczyzn \(\displaystyle{ OAC}\) i \(\displaystyle{ OBC}\) przekonując się, że wszystkie kąty są proste. Ale tu nie ma nic do roboty, bo postępujemy analogicznie.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Największa objętość

Post autor: AndrzejK »

Wspaniałe rozwiązanie, dziękuję bakala12, . I pomyśleć, że na maturze trzeba się wysilić na ładną odpowiedź.
szw1710

Największa objętość

Post autor: szw1710 »

To za trudne na maturę.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Największa objętość

Post autor: AndrzejK »

Zadanie pochodzi ze zbioru zadań przygotowującego do matury rozszerzonej . Mowa oczywiście o tej od 2015 roku ("trudniejszej"). Oczywiście, pewnie takowe by się nie pojawiło, chyba, że na rok przed wprowadzeniem nowej reformy
szw1710

Największa objętość

Post autor: szw1710 »

Z faktami się nie dyskutuje Jednak w warunkach stresu głowę daję, że nie byłbym w stanie wpaść na rozwiązanie. Chyba tylko brute force w postaci rachunku różniczkowego. To dałoby się zrobić względnie szybko.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Największa objętość

Post autor: AndrzejK »

szw1710 pisze:Chyba tylko brute force w postaci rachunku różniczkowego. To dałoby się zrobić względnie szybko.
Właśnie w ten sposób to rozwiązałem, wraz ze znajomym .
szw1710

Największa objętość

Post autor: szw1710 »

Możesz uprościć rachunki przyjmując \(\displaystyle{ \frac{1}{3}x^2=t}\). Masz przyjemniejszą funkcję do badania. Krytyczne \(\displaystyle{ t}\) ma wartość \(\displaystyle{ \frac{128}{3}}\), co ustalamy po półminutowych rachunkach. Pozostaje oczywiście dalsze pół minuty na zbadanie znaku pochodnej.

Nie rezygnowałbym z brute force jako ostatniej maturalnej deski rachunku. Ale żeby ją stosować, trzeba się doskonalić.

Ciekawe jak przebiega rozwiązanie kanoniczne, czyli takie, jakie przewiduje układający zadanie, czyli zadaniodawca (neologizm od ustawodawca).
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2014, o 20:51 przez szw1710, łącznie zmieniany 3 razy.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Największa objętość

Post autor: bakala12 »

Dodam tylko, że rozumowanie trzeba chyba powtórzyć dla pozostałych płaszczyzn OAC i OBC przekonując się, że wszystkie kąty są proste.
szw1710, ależ nie ma takiej potrzeby, jak już stwierdzimy, że \(\displaystyle{ OC}\) jest prostopadłe do płaszczyzny \(\displaystyle{ OAB}\) to stąd mamy \(\displaystyle{ \angle COA=\angle COB=90^{\circ}}\), bo jak prosta jest prostopadła do płaszczyzny to jest prostopadła do każdej prostej leżącej w tej płaszczyźnie. A \(\displaystyle{ \angle AOB=90^{\circ}}\) dostaliśmy z szacowania i wszystkie kąty płaskie przy wierzchołku O są proste.
szw1710

Największa objętość

Post autor: szw1710 »

Jasne. Dziękuję za doprecyzowanie.
ODPOWIEDZ