Sfera półwpisana

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
andzia0012
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 sty 2011, o 22:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Sfera półwpisana

Post autor: andzia0012 »

Zainteresowałam się tematem sfery półwpisanej, na polskich stronach nie mogłam znaleźć zbyt wielu informacji na ten temat. Zastanawiam się w jaki sposób łatwo wyznaczyć takie półsfery, czy jeśli wielościan jest foremny bądź półforemny możemy uznać, że punkt styczności znajduje się na środkach każdej z krawędzi? Jak można obliczyć, więc promień sfery półwpisanej w czworościan lub ośmiościan? A jak to będzie wyglądało w sześcio-ośmiościanie, czy czworościanie ściętym? Ma ktoś jakiś pomysł, może zna ktoś jakieś przydatne twierdzenia?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Sfera półwpisana

Post autor: Kartezjusz »

Jak ten temat nazywa się po angielsku?
andzia0012
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 sty 2011, o 22:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Sfera półwpisana

Post autor: andzia0012 »

Midsphere
Nie wszystko tam rozumiem, bo tak też próbowałam, ale mój matematyczny angielski jest zły...
Znalazłam odpowiedzi na pytanie ile wynosi promień, ale nie jak go obliczyć, a właśnie to mnie interesuje-- 3 wrz 2014, o 13:19 --W czworościanie też ładnie zadziałało, gdy przyjęłam, że pkt styczności znajdują się na środku krawędzi. Więc z bryłami platońskimi chyba to działa, ale jak z tymi archimedesowskimi?
ODPOWIEDZ