Kąt nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
kr1z
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 18 paź 2013, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 8 razy

Kąt nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy

Post autor: kr1z »

Witam, zamieszczam treść zadania, liczę na wyrozumiałość i pomoc.

W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź podstawy ma długość 6, a krawędź boczna 9. Oblicz cosinus kąta nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy.

,więc a=6, krawędzi boczne ostrosłupa 9,

stawiam rysunek i trójkąt prostokątny ,który w podstawie ma 1/3h podstawy mojego ostrosłupa, wychodzi \(\displaystyle{ \sqrt{3}}\), dalej potrzebuje H ostrosłupa i w zasadzie byłbym w domu, ale tutaj pojawiają się krzaki, a ja nie widzę wyjścia, nie wiem czy się po prostu zapatrzyłem w zadanie i powtarzam błąd czy też o co innego chodzi. Czekam na propozycje pozdrawiam.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Kąt nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy

Post autor: piasek101 »

Z trójkąta : krawędź boczna; kawałek wysokości podstawy; wysokość ostrosłupa - masz tę ostatnią.
kr1z
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 18 paź 2013, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 8 razy

Kąt nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy

Post autor: kr1z »

możesz jaśniej proszę? wysokosc samego ostroslupa idzie ,ze wzoru na pitagorasa z tego co się orientuje - ale tutaj mi się pojawia błąd w obliczeniach (zwał jak zwał) i nie mogę poprawnie zrobić zadania.
Awatar użytkownika
Mathix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 357
Rejestracja: 18 mar 2012, o 13:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 73 razy

Kąt nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy

Post autor: Mathix »

Jeśli szukasz cosinus kąta nachylenia ściany bocznej do podstawy to wysokość ostrosłupa nie jest Ci potrzebna. Potrzebna jest natomiast wysokość ściany bocznej. Ściana boczna to trójkąt równoramienny. Masz długość jego boków, wysokość wychodząca z wierzchołka, z którego wychodzą boki równej długości, dzieli podstawę na pół, więc wysokość obliczasz z twierdzenia Pitagorasa. Szukany cosinus to stosunek długości \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\) wysokości podstawy ostrosłupa do długości wysokości ściany bocznej.
ODPOWIEDZ