Stereometria-kiedy używac jakiej funckcji

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
werka816
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2014, o 19:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Stereometria-kiedy używac jakiej funckcji

Post autor: werka816 »

Hej !

Otóż mam problem ze stereometrią,wiem ,że dla wielu z Was moje pytanie może wydać się banalne,ale ja na prawdę mam z tym problem.

Na przykładzie zadania postaram się wytłumaczyć o co mi chodzi.W razie jakichkolwiek pytań piszcie proszę,postaram się bardziej nakreślić mój problem.

Zadanie

Podstawą graniastosłupa prostego jest romb o kącie ostrym 30 cdot i boku długości 12 cm.Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa,jeśli jego wysokość jest równa 8 cm.

Wiem ,że muszę obliczyć sin alpha ,cos alpha ,tg alpha albo ctg i teraz moje pytanie skąd mam wiedzieć jak do zadania dostosować funkcje trygonometryczną? Kiedy liczyć tg kiedy sin itd.?
Od razu uprzedzam pytanie tak nauczyłam się jak się oznacza funkcje w trójkącie prostokątnym,ale nadal nic mi to nie mówi,nadal nie wiem jak to dopasować.W tym zadaniu liczę sinus,ale dlaczego?DLaczego nie tg,ctg czy cos?
Proszę wytłumaczcie mi to ,jeśli mogę prosić rozpiszcie to dokładnie bo z matematyką jak widac jestem na "bakier" a bardzo chciałabym to nareszcie zrozumieć.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Stereometria-kiedy używac jakiej funckcji

Post autor: piasek101 »

Bierzesz funkcję w zależności od tego co jest dane - a tu definicja takich funkcji w trójkącie prostokątnym do zastosowania.
ODPOWIEDZ