Graniastoslup czworokatny opisany na walcu

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
Barbara777
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 13 maja 2013, o 18:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gówniak k. Bukowiny
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 115 razy

Graniastoslup czworokatny opisany na walcu

Post autor: Barbara777 »

Mam tu takie zadanie i zglupialam ))

Objetosc walca wynosi V. Obliczyc objetosc graniastoslupa czworokatnego, opisanego na walcu.

Wedlug mnie nie ma jednosznacznej odpowiedzi, bo podstawa tego graniastoslupa moga byc romby. Romby o roznym polu, a wiec graniastoslupy o roznych objetosciach (bo wysokosc jest stala i rowna wysokosci walca). Co o ty myslicie? Z gory dzieki.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Graniastoslup czworokatny opisany na walcu

Post autor: rtuszyns »

Więc jakie mamy przypadki pola podstawy? Albo kwadrat albo romb. Zatem w ogólnym przypadku kwadrat jest rombem więc zasadne jest liczenie pola podstawy jako pola rombu.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Graniastoslup czworokatny opisany na walcu

Post autor: kropka+ »

Trapez też, może być i różne nieregularne czworokąty, których dwusieczne kątów przecinają się w jednym punkcie To napisz, że objętość będzie co najmniej jakaś.
Awatar użytkownika
Barbara777
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 13 maja 2013, o 18:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gówniak k. Bukowiny
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 115 razy

Graniastoslup czworokatny opisany na walcu

Post autor: Barbara777 »

Dzieki, no faktycznie, nie wiem dlaczego sie czepilam tych rombow, dowolny czworokat, ktory da sie opisac na kole. Czyli zadanie istotnie nie ma jednoznacznej odpwiedzi.
A propos, zeby okrag dalo sie wpisac, suma dlugosci przeciwleglych bokow czworokata musi byc rowna.
Co najmniej jakas czyli wersja z kwadratem, bo wsrod wszystkich czworokatow opisanych na kole kwadrat ma najmniejsze pole.
ODPOWIEDZ