Budynek zamknięty jest dachem czterospadowym...

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
SuperM4n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 13 maja 2013, o 18:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 37 razy

Budynek zamknięty jest dachem czterospadowym...

Post autor: SuperM4n »

Witam,
mam problem z takim zadaniem.
Budynek zamknięty jest dachem czterospadowym, którego każda połać nachylona jest do stropu pod kątem 45 stopni. Oblicz powierzchnię dachu, jeżeli budynek zbudowany jest na planie prostokąta 10m x 16m.

Zacząłem robić to zadanko i zauważyłem, że, gdy zbuduje się trójkąt prostokątny zawierający wysokość ostrosłupa oraz, w formie przeciwprostokątnej, wysokość ściany bocznej, kąt 45 stopni wymusza, aby był to trójkąt równoramienny, gdzie jednym z ramion jest połowa długości prostokąta. Z tym, że w takim razie wychodzą mi dwa sprzeczne wyniki - jeden, gdzie wysokość ostrosłupa jest równa 5 (połowa boku o długości 10), a drugi, gdzie jest równa 8 (analogicznie), co przecież nie może być prawdą. Prosiłbym o wyprowadzenie mnie z, zapewne oczywistego, błędu w moim rozumowaniu.
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Budynek zamknięty jest dachem czterospadowym...

Post autor: Ania221 »

Bo to nie jest powierzchnia boczna ostrosłupa o podstawie prostokąta i danym nachyleniu ściany bocznej.
Dach musi mieć jeszcze krawędź poziomą długości 6 m
Czyli powierzchnia dachu będzie sie skladała z 2 trójkątów i 2 trapezów
SuperM4n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 13 maja 2013, o 18:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 37 razy

Budynek zamknięty jest dachem czterospadowym...

Post autor: SuperM4n »

Właśnie nie, dach jest pozbawiony kalenicy, co oznacza, że mamy do czynienie z ostrosłupem o podstawie prostokątnej.
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Budynek zamknięty jest dachem czterospadowym...

Post autor: Ania221 »

W takim razie kąt nachylenia ścian bocznych przy krótszej podstawie musi być inny niż kąt nachylenia ścian przy dłuższej podstawie.
Albo...wysokość ścian budynku nie jest jednakowa.
SuperM4n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 13 maja 2013, o 18:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 37 razy

Budynek zamknięty jest dachem czterospadowym...

Post autor: SuperM4n »

W takim razie w zadaniu musi być błąd. Albo powinna się znaleźć kalenica albo podstawą powinien być kwadrat. No nic, najpewniej jutro się dowiem. Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ