Sfera, wniosek

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Toskan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 6 sty 2014, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Sfera, wniosek

Post autor: Toskan »

W podręczniku jest następujący wniosek:
Przez dowolne cztery punkty A, B, C, D nie leżące na jednej płaszczyźnie przechodzi tylko jedna sfera.

Według mnie to błąd. Załóżmy, że trzy punkty A, B, C są współliniowe i leżą w jednej płaszczyźnie. Natomiast punkt D leży w innej płaszczyźnie. Przez punkt D i pozostałe dwa różne punkty da się poprowadzić okrąg. Natomiast przez punkty A, B, C nie da się poprowadzić okręgu.

Nie można tu skorzystać z twierdzenia:

Istnieje jedna sfera zawierająca dwa przecinające się okręgi leżące w różnych płaszczyznach.

Zatem nie da się poprowadzić sfery przez dowolne punkty A,B,C,D nie leżące na jednej płaszczyźnie.

Czy mam rację?
ravgirl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 171
Rejestracja: 29 gru 2013, o 17:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 64 razy

Sfera, wniosek

Post autor: ravgirl »

Przecież w przykładzie, który podajesz, wszystkie cztery punkty leżą w jednej płaszczyźnie. Trzy z nich są współliniowe, czyli tworzą prostą, no i jest jeszcze czwarty gdzieś w przestrzeni. Dla dowolnej prostej i punktu istnieje wspólna płaszczyzna...
Toskan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 6 sty 2014, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Sfera, wniosek

Post autor: Toskan »

Rzeczywiście. Zmyliła mnie część dowodu podawana przez autora.

"Prowadzimy okrąg przez dowolne punkty A, B, C. Jak wiemy jest to możliwe dla dowolnych trzech punktów na płaszczyźnie..."
ODPOWIEDZ