Graniastosłp_prosty

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
licealista95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 cze 2013, o 20:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Graniastosłp_prosty

Post autor: licealista95 »

Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt o bokach długości, 2, \(\displaystyle{ \sqrt{7}}\) , 3 . Przez najdłuższy z boków podstawy i jeden z wierzchołków drugiej podstawy poprowadzono płaszczyznę. W przekroju otrzymano trójką o polu \(\displaystyle{ 3 \sqrt{3}}\) . Oblicz cosinus kąta zawartego między ramionami tego trójkąta oraz miarę kąta zawartego między płaszczyzną przekroju a płaszczyzną podstawy.
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Graniastosłp_prosty

Post autor: Ania221 »

A rysunek zrobiłeś? podstawą do rozwiązania zadania jest zrobienie rysunku.-- 31 gru 2013, o 19:36 --Jak zrobisz rysunek, to zacznij od policzenia pola podstawy, np ze wzoru Herona.
Potem wysokość podstawy, wysokość trójkąta będącego płaszczyzną przekroju, i dalej wysokość ostrosłupa. Z \(\displaystyle{ }\)tego masz kąt \(\displaystyle{ \alpha}\)
licealista95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 cze 2013, o 20:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Graniastosłp_prosty

Post autor: licealista95 »

Mam pole podstawy właśnie z herona i wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{(5 + \sqrt{7})}{2}}\) i nie wiem czy dobrze, wysokość przekroju \(\displaystyle{ 2\sqrt{3}}\)
Ostatnio zmieniony 1 sty 2014, o 13:37 przez bakala12, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Graniastosłp_prosty

Post autor: Ania221 »

\(\displaystyle{ (5 + \sqrt{7})/2}\) to jest połowa obwodu. Przyjrzyj się uważnie temu Heronowi.

Niech \(\displaystyle{ p=\frac{1}{2}(a+b+c)}\) oznacza połowę obwodu trójkąta. Wtedy jego pole \(\displaystyle{ S}\) wynosi:

\(\displaystyle{ S=\sqrt{p(p-a)(p-b)(p-c)}}\)

Wysokość masz dobrze.
Rób dalej.
Artut97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 265 razy
Pomógł: 1 raz

Graniastosłp_prosty

Post autor: Artut97 »

Ja mam takie pytanie do tego zadania. Czemu możemy być pewni, że wysokość podstawy spotka się z wysokością przekroju?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Graniastosłp_prosty

Post autor: piasek101 »

Zależy jak je poprowadzimy.

Ale spotkają się gdy chcemy z nich skorzystać - poczytać o kącie między płaszczyznami oraz tw. o trzech prostych prostopadłych.
ODPOWIEDZ