Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
MaTTematyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 11 gru 2013, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Pomorskie
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 2 razy

Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: MaTTematyk »

W graniastosłupie prawidłowym trójkątnym, którego wszystkie krawędzie mają długość równą 1. Jaką długość ma najkrótsza droga, przebiegająca na powierzchni bryły, łącząca środek ciężkości podstawy graniastosłupa z wierzchołkiem należącym do przeciwległej podstawy?
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: chris_f »

Narysuj sobie siatkę tego graniastosłupa (rozłóż go na płaszczyźnie). Zadanie sprowadzi się do trójkąta równobocznego z "doklejonym" kwadratem do jednego boku. Trzeba policzyć długość odcinka łączącego środek ciężkości tego trójkąta (punkt przecięcia się wysokości, dwusiecznych, symetralnych - wszystko jedno, bo trójkąt jest równoboczny) z wierzchołkiem kwadratu nie leżącym na trójkącie.
MaTTematyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 11 gru 2013, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Pomorskie
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 2 razy

Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: MaTTematyk »

Dziękuję za tą wskazówkę oto moje dzieło

Wiem, że rysunek jest uproszczony i kąty proste nie są najprostsze, ale chodzi o ten odcinek DG tak? Nie chodzi mi o rozwiązanie, ale może może macie jakieś wskazówki odnośnie policzenia tego odcinka?
(Próbowałem liczyć z pól ale wychodzi tożsamość, w Pitagorasie też nie widzę zbytniego sensu, może punkt przecięcia wysokości w trójkącie równobocznym ma specjalne właściwości o których nie wiem? )
Na_ten_czas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 30 paź 2012, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 5 razy

Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: Na_ten_czas »

A jak poprowadzisz odcinek od \(\displaystyle{ D}\) do \(\displaystyle{ T}\), gdzie \(\displaystyle{ T}\) to punkt leżący pomiędzy punktami \(\displaystyle{ G}\) i \(\displaystyle{ H}\)?
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: Ania221 »

page.php?p=kompendium-planimetria
Punkt przecięcia wysokości (i wszystkiego innego) w trójkącie prostokątnym dzieli wysokość w stosunku \(\displaystyle{ 2:3}\)
Potem twierdzenie cosinusów.
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: chris_f »

Na_ten_czas podał chyba najprostszą metodę.
Punkt \(\displaystyle{ T}\) umieszczamy w środku odcinka \(\displaystyle{ GH}\). Wtedy odcinek \(\displaystyle{ TD}\) to będzie suma odcinków: o długości \(\displaystyle{ 1}\) (bok kwadratu) i \(\displaystyle{ \frac13}\) wysokości trójkąta.
No a potem twierdzenie Pitagorasa, gdzie przeciwprostokątną jest szukany odcinek \(\displaystyle{ DG}\) a przyprostokątne mają długość \(\displaystyle{ \frac12}\) i ten znaleziony odcinek..
ODPOWIEDZ