Graniastosłup wpisany w walec - za mało danych ?

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
james4444
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 28 lis 2013, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 1 raz

Graniastosłup wpisany w walec - za mało danych ?

Post autor: james4444 »

Witam,
Walec o objętości równej V. Wpisano graniastosłup prosty, którego podstawą jest trójkąt o kątach \(\displaystyle{ \alpha}\) i \(\displaystyle{ \beta}\). Podstawy graniastosłupa są wpisane w podstawy walca. Oblicz objętość graniastosłupa.

Moja uwaga: próbowałem to zadanie zrobić kilkoma sposobami, korzystanie z twierdzenia sinusów, cosinusów ( uwzględniając, że trójkąt, będący podstawą graniastosłupa jest wpisany w okrąg ), uzależniając niewiadome od danej objętości walca V. Niestety, w każdym przypadku do końcowego wyniku, brakuje mi danych. Czy w zadaniu nie brakuje właśnie, wspomnianych wcześniej danych ( np. boku trójkąta w podstawie ? ) Bardzo proszę o rozwiązanie tego zadania, albo przynajmniej jakieś wskazówki ( jeśli to wogóle możliwe )
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23497
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3265 razy

Graniastosłup wpisany w walec - za mało danych ?

Post autor: piasek101 »

Z podanej V możesz wyznaczyć \(\displaystyle{ R^2\cdot h}\) i od tego uzależniasz szukane.
Awatar użytkownika
oldj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 5 wrz 2012, o 14:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 37 razy

Graniastosłup wpisany w walec - za mało danych ?

Post autor: oldj »

Miałem już napisane, więc rozwinę to co sugeruje piasek101

\(\displaystyle{ V = \pi r^2 h}\) - podstawa walca ma jakiś promień \(\displaystyle{ r}\), walec ma wysokość \(\displaystyle{ h}\)

Korzystając z tw. sinusów :

\(\displaystyle{ \frac{a}{\sin\alpha} = \frac{b}{\sin\beta} = 2r}\) gdzie \(\displaystyle{ a,b}\) to boki trójkąta naprzeciw kątów odpowiednio \(\displaystyle{ \alpha,\beta}\)

Stąd wyznaczamy \(\displaystyle{ a,b}\) w zależności od \(\displaystyle{ r}\).

Objętość graniastosłupa : \(\displaystyle{ V_{1} = \frac{1}{2}a\cdot b \sin(\alpha+\beta)\cdot h}\)

Gdy podstawisz tu za \(\displaystyle{ a,b}\) to co wyliczyliśmy z tw. sinusów, wyjdzie Ci objętość graniastosłupa jako pewna stała razy objętość walca.
ODPOWIEDZ