Objętość ostrosłupa jest równa...

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Infinis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2013, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Objętość ostrosłupa jest równa...

Post autor: Infinis »

Witam. Dzisiaj w konkursie "Sowa Matematyczna" natrafiłem na następujące zadanie, na którym - o wstydzie! - utknąłem.
Objętość ostrosłupa o krawędzi podstawy 12 i krawędzi bocznej 9 jest równa:
A. 224
B. 242
C. 252
D. 264
E. Inna odpowiedź
Czy znajdzie się może pomocna duszyczka, która wyjaśni która z odpowiedzi i co ważniejsze - dlaczego to ona - jest prawidłowa?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Objętość ostrosłupa jest równa...

Post autor: piasek101 »

Zadanie niedoprecyzowane - więc trzeba liczyć objętości różnych ostrosłupów i może się trafi.
Infinis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2013, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Objętość ostrosłupa jest równa...

Post autor: Infinis »

Sęk w tym, że już próbowałem to liczyć na podstawach najprostszych ostrosłupów prawidłowych - trójkątnego, kwadratowego i sześciokątnego. Niestety - wciąż nic.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Objętość ostrosłupa jest równa...

Post autor: piasek101 »

Przecież nie podali, że ma być prawidłowy.
Infinis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2013, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Objętość ostrosłupa jest równa...

Post autor: Infinis »

Owszem, acz już przy pierwszej próbie wyliczenia tego na podstawie ostrosłupa innego niż prawidłowy, wychodziły mi już całkiem bezsensowne wartości, więc zaniechałem dalszych działań w tym kierunku.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Objętość ostrosłupa jest równa...

Post autor: piasek101 »

Przy takiej treści to - podstawa kwadrat, a skoro boczna (jedna) ma 9 to wysokość może być mniejsza od 9 i jest.
Infinis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2013, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Objętość ostrosłupa jest równa...

Post autor: Infinis »

No tak. Przy kwadracie w podstawie wychodziło mi wtedy z Pitagorasa, że wysokość jest równa 3, więc objętość to 144. Toteż dlatego zaznaczyłem E i mam nadzieję, ze będzie to dobra odpowiedź
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Objętość ostrosłupa jest równa...

Post autor: mat_61 »

Dziwne zadanie.
Zakładając, że długość dowolnej (jednej) krawędzi bocznej jest równa \(\displaystyle{ 9}\) i długość dowolnej (jednej) krawędzi podstawy jest równa \(\displaystyle{ 12}\) to każda odpowiedź może być poprawna. Możemy sobie założyć, że podstawą jest np. trójkąt prostokątny o długości przyprostokątnych równych \(\displaystyle{ 12}\) oraz \(\displaystyle{ a}\) i jednej krawędzi bocznej prostopadłej do podstawy o długości równej \(\displaystyle{ 9}\). Wówczas objętość takiego ostrosłupa jest równa:

\(\displaystyle{ V= \frac{1}{3} \cdot \frac{1}{2} \cdot 12 \cdot a \cdot 9=18a}\)

Wstawiając odpowiednią wartość \(\displaystyle{ a}\) możemy uzyskać dowolną objętość.
ODPOWIEDZ