Objętość ostrosłupa

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Objętość ostrosłupa

Post autor: Peter Zof »

Ramię trójkąta równoramiennego ma długość \(\displaystyle{ 5}\), a podstawa długość \(\displaystyle{ 8}\). Trójkąt ten jest podstawą ostrosłupa, a środek ciężkości trójkąta jest spodkiem wysokości ostrosłupa. Oblicz objętość ostrosłupa wiedząc, że najkrótsza krawędź ma długość \(\displaystyle{ 4}\).

Panowie i Panie, wyliczyłem sobie najpierw długość wysokości i zarazem środkowej poprowadzonej do podstawy trójkąta, jej długość to \(\displaystyle{ 3}\). Dorysowując kolejną środkową (poprowadzoną z innego wierzchołka) podzieliła mi ona pierwszą (już wyliczoną środkową), zarazem otrzymuje środek ciężkości trójkąta, który jest rzutem prostokątnym wierzchołka ostrosłupa. Teraz mam problem bo nie wiem, który odcinek będzie tym najkrótszym
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1592
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 246 razy

Objętość ostrosłupa

Post autor: Gouranga »

no jak jest równoramienny w podstawie to będą 2 takie same i jedna inna, krótsza krawędź boczna będzie tam, gdzie środek ciężkości jest bliżej wierzchołka podstawy
ODPOWIEDZ