stożek z trójkąta równoramiennego.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
soulforged
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 20 paź 2012, o 07:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 3 razy

stożek z trójkąta równoramiennego.

Post autor: soulforged »

Trójkąt równoramienny o podstawie długości 6cm i ramionach długości 5cm obracamy wokół jednego z ramion. Otrzymaną w ten sposób bryłę dzielimy na dwa stożki. Podaj długość promienia podstawy i długość tworzącej każdego z tych stożków.


Chciałem zacząć rozwiązywać to zadanie od rysunku, ale nie rozumiem polecenia, czy mógłby ktoś poradzić jak zacząć? PS. Wiem, że rozwiązanie tego zadania jest na konkurencyjnej stronie, ale tam obrazek to jakiś przekrój osiowy i nic z niego nie rozumiem, wolę normalnie narysować trójkąt i dwa stożki...
Awatar użytkownika
mortan517
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3359
Rejestracja: 6 lis 2011, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 662 razy

stożek z trójkąta równoramiennego.

Post autor: mortan517 »

Narysuj najpierw ten trójkąt równoramienny, następnie obracamy go wokół jednego z ramion.. Hm.. Może przedłuż sobie to ramie kreskowaną linią i wyobraź, że obracasz wszystko wokół tej linii.. Powstaje bryła, którą możemy podzielić na 2 stożki.
soulforged
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 20 paź 2012, o 07:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 3 razy

stożek z trójkąta równoramiennego.

Post autor: soulforged »

Ok, chyba zrozumiałem. No i wtedy wiadomo jakie długości mają tworzące stożków, a co z promieniem podstawy?

@EDIT już sobie poradziłem, dziękuje za pomoc.
ODPOWIEDZ