Walec oraz kula

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
kvs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 lut 2012, o 16:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy

Walec oraz kula

Post autor: kvs »

Mam problem z dwoma zadaniami.

1) Przekrój osiowy walca jest kwadratem o boku długości \(\displaystyle{ a}\). Prosta łącząca punkt brzegu podstawy górnej z punktem brzegu podstawy dolnej tworzy z płaszczyzną podstawy kąt \(\displaystyle{ \alpha}\). Oblicz odległość tej prostej od osi walca.

2) W kulę o promieniu \(\displaystyle{ R}\) wpisano stożek, którego tworząca jest widoczna ze środka kuli pod kątem \(\displaystyle{ \alpha}\). Wyznacz pole powierzchni całkowitej oraz objętość stożka.

Mógłby ktoś rozwiązać bądź nakierować jak wystartować z tymi zadankami.
Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Walec oraz kula

Post autor: wujomaro »

Zacznij od rysunków. Widzisz, jak wygląda sytuacja w tych zadaniach?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Walec oraz kula

Post autor: mdd »

Jeśli chodzi o zadanie nr 1.
Przydadzą się dwa rysunki pomocnicze.

1) Wyobraź sobie walec i pewną płaszczyznę, która jest równoległa do osi walca (a tym samym prostopadła do obu podstaw walca).
2) Przetnij walec tą płaszczyzną.
3) Zauważ, że częścią wspólną naszej płaszczyzny i naszego walca jest pewien prostokąt, którego przekątna jest nachylona pod kątem \(\displaystyle{ \alpha}\) i którego jeden z boków ma długość \(\displaystyle{ a}\) a drugi bok ma długość \(\displaystyle{ x}\).
Właśnie przekątna ta łączy punkt brzegu podstawy górnej z punktem brzegu podstawy dolnej walca.
Tak oto powstał jeden z rysunków pomocniczych

4) Teraz przetnij tak powstałą konstrukcję inną płaszczyzną, tym razem równoległą do obu podstaw walca.... ale oczywiście w ten sposób, żeby ta druga płaszczyzna przecinała i walec i tą pierwszą płaszczyznę jednocześnie.
Częścią wspólną tych trzech figur będzie teraz koło o średnicy \(\displaystyle{ a}\). Jeśli teraz na tym kole zaznaczysz "ślad" przecięcia się płaszczyzn to otrzymamy cięciwę o długości \(\displaystyle{ x}\).
Jeśli na powyższym obrazku poprowadzisz dodatkowo dwa promienie ze środka koła do końców wcześniej wspomnianej cięciwy to otrzymasz pewien trójkąt równoramienny, którego wysokość będzie równa odległości, o którą pytają w zadaniu.

Chyba jakoś tak to będzie(?)

Jeśli chodzi o zadanie nr 2 to wpisz stożek w kulę. Przetnij płaszczyzną tak powstałą konstrukcję w ten sposób by płaszczyzna ta przechodziła przez środek kuli i zawierała w sobie oś stożka. "Otrzymasz" wtedy obrazek, przedstawiający koło o promieniu \(\displaystyle{ R}\) i wpisany trójkąt równoramienny. Jeśli poprowadzisz promienie ze środka koła do końców jednego z ramion wspomnianego trójkąta to kąt między tymi promieniami powinien dać kąt \(\displaystyle{ \alpha}\), o którym jest mowa w zadaniu. Czy tak?
ODPOWIEDZ