Przekrój graniastosłupa prostego trójkątnego

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
xsenon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2009, o 21:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 32 razy

Przekrój graniastosłupa prostego trójkątnego

Post autor: xsenon »

1. Przekrój graniastosłupa prostego trójkątnego jest trójkątem prostokątnym o bokach długości 3, 4 i 5 oraz kacie nachylenia do płaszczyzny podstawy równym 30 stopni. Oblicz objętość graniastosłupa ( mam do tego rysunek pomocniczy i przekrój wychodzi od krawędzi podstawy o długości 3 i kończy się wierzchołkiem przeciwległym do tej krawędzi już w podstawie górnej)

Obrazek:

2. Podstawa graniastosłupa prostego jest trójkąt równoramienny o ramionach długości 5 i podstawie \(\displaystyle{ 2 \sqrt{5}}\). Kat miedzy przekątna ściany bocznej zawierająca podstawę tego trójkąta a sąsiednia ściana boczna jest równą 45 stopni oblicz wysokość tego graniastosłupa.

Doszedłem do takiego równania, ale nie umiem go rozwiązać
\(\displaystyle{ 25= H^2+20+25+H^2-2* \sqrt{(H^2+20)(H^2+25)}* \frac{ \sqrt{2} }{2}}\):
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2013, o 10:21 przez xsenon, łącznie zmieniany 1 raz.
Marcgal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 14 maja 2011, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 6 razy

Przekrój graniastosłupa prostego trójkątnego

Post autor: Marcgal »

Może wkleiłbyś rysunek? Byłoby wygodniej.-- 7 kwi 2013, o 17:48 --No więc tak:

1) Naniosłem na Twój rysunek oznaczenia literowe wierzchołków, dla wygody.



Podstawa to trójkąt prostokątny. (\(\displaystyle{ BF\perp AB}\), a BC jest rzutem prostokątnym BF na płaszczyznę podstawy, więc \(\displaystyle{ AB\perp BC}\))

\(\displaystyle{ \angle CBF=30^\mbox{\circ}}\) (kąt między płaszczyznami. uwaga \(\displaystyle{ \angle CSF\neq30^\mbox{\circ}}\)!). Mamy \(\displaystyle{ \triangle BCF}\), o kątach \(\displaystyle{ 30^\mbox{\circ}-60^\mbox{\circ}-90^\mbox{\circ}}\).

Z zależności w takim trójkącie:
* \(\displaystyle{ \left| BC\right| =\frac{4\sqrt3}2= 2\sqrt3}\)
* \(\displaystyle{ \left| CF\right| =\frac43=2}\)

\(\displaystyle{ V_{graniast}=P_{podst}\cdot H=\frac{\left| AB\right| \cdot\left| BC\right| }2\cdot\left| CF\right| =\frac {3\cdot2\sqrt{3}}2\cdot2=6\sqrt{3}}\).

Tak bym to przynajmniej widział, ale lojalnie ostrzegam, że stereometrii troszkę już zapomniałem...

2. Poprawności równania nie sprawdzałem, ale rozwiązanie jest takie (zakładając, że się nie pomyliłem rachunkowo ;P):

\(\displaystyle{ 25= H^2+20+25+H^2-2\cdot \sqrt{(H^2+20)(H^2+25)}\cdot \frac{ \sqrt{2} }{2}\\2\cdot \sqrt{(H^2+20)(H^2+25)}\cdot \frac{ \sqrt{2} }{2}=2H^2+20\\\sqrt{(H^2+20)(H^2+25)}=\frac2{\sqrt2}H^2+\frac{20}{\sqrt2}\\\sqrt{H^4+45H^2+500}=\sqrt{2}H^2+10\sqrt{2}\left/()^2\right.\\H^4+45H^2+500=\sqrt{2}H^2+10\sqrt{2}\\H^4+\left(45-\sqrt{2}\right)H^2+500-10\sqrt2=0}\)

podstawiasz sobie zmienną pomocniczą \(\displaystyle{ t=H^2}\) i rozwiązujesz równanie kwadratowe. Tylko uważaj na rozwiązania obce!

BTW jakieś pokomplikowane to równanie, jak do niego doszedłeś?
ODPOWIEDZ