ostrosłup prawidłowy trójkątny - V i miara kąta nachylenia

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
chocolate_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 mar 2013, o 19:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: śląskie
Podziękował: 4 razy

ostrosłup prawidłowy trójkątny - V i miara kąta nachylenia

Post autor: chocolate_ »

Witam.

Przeszukałam całe 13 stron o podobnej tematyce, jednak takiego zadania nie znalazłam.

W ostrosłupie trójkątnym prawidłowym o krawędzi podstawy a=6cm ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem \(\displaystyle{ 60^{o}}\) . Oblicz objętość tego ostroslupa oraz wyznacz miarę kąta nachylenia krawędzi bocznej do płaszczyzny podstawy. Wynik podaj z dokładności do \(\displaystyle{ 1^{o}}\)

Zrobiłam sobie na kartce rysunek i na tym niestety stanęłam. Jeśli ktoś potrafi pomóc (wytłumaczyć co po kolei należy zrobić) to z góry dziękuję
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

ostrosłup prawidłowy trójkątny - V i miara kąta nachylenia

Post autor: wujomaro »

Oblicz długość wysokości podstawy, potem jej \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\) i działaj na trójkącie prostokątnym o kątach \(\displaystyle{ 30^{\circ} \ 60^{\circ} \ 90^{\circ}}\) mającym boki: promień okręgu wpisanego w podstawę, wysokosć bryły, wysokość ściany bocznej. Do obliczenia objętości zastosuj odpowiedni wzór.

Znając długość wysokości bryły, działaj na trójkącie o bokach: promień okręgu opisanego na podstawie, wysokość bryły i krawędź boczna. Wyznacz sobie np. tangens szukanego kąta i potem sprawdź w tablicach trygonometrycznych.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ