objętości brył

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
xniczka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 mar 2013, o 22:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 3 razy

objętości brył

Post autor: xniczka »

Bryły przedstawione na rysunkach powstały przez odcięcie pewnych wielościanów od graniastosłupa prawidłowego . Która z tych brył ma większą objętość i o ile większą?
... 0827n.jpg/
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

objętości brył

Post autor: loitzl9006 »

Musimy policzyć objętości odciętych części. Tam gdzie wyjdzie mniejsza objętość odciętej części - tam objętość bryły (tego co zostało po odcięciu) będzie większa.
W pierwszym przypadku częścią odciętą będzie ostrosłup który ma w podstawie kwadrat o boku \(\displaystyle{ 5}\), i wysokości równej \(\displaystyle{ \frac{10\sqrt3}{2}=5\sqrt3}\). Jak tego nie widzisz, to narysuj sobie bryłę tak aby jej podstawą była ściana boczna czyli kwadrat o boku \(\displaystyle{ 10}\).
W drugim przypadku odcięty jest ostrosłup w którym podstawą jest trójkąt równoboczny o boku \(\displaystyle{ 10}\), zaś wysokość ostrosłupa wynosi \(\displaystyle{ 5}\).

Wzór na objętość ostrosłupa znasz - liczysz.
xniczka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 mar 2013, o 22:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 3 razy

objętości brył

Post autor: xniczka »

Bardzo dziękuję za pomoc.-- 3 mar 2013, o 14:21 --myślałam że zrozumiałam jak to trzeba zrobić ale jednak nie...
w odpowiedziach jest że druga bryła jest większa ale mi niestety to nie wychodzi nie wiem dlaczego...
czy mógłbyś mi napisać jak mają wyglądać poprawnie policzone objętości?
ronnie1217
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 lut 2014, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

objętości brył

Post autor: ronnie1217 »

loitzl9006 pisze:.
W pierwszym przypadku częścią odciętą będzie ostrosłup który ma w podstawie kwadrat o boku \(\displaystyle{ 5}\)
bzdura. Ma w podstawie prostokąt 10x5
ODPOWIEDZ