objętość ostrosłupa

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
unn4m3nd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 26 wrz 2010, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 118 razy

objętość ostrosłupa

Post autor: unn4m3nd »

Dany jest ostrosłup prawidłowy trójkątny. Odległość środka podstawy ostrosłupa od krawędzi bocznej jest równa d. Krawędź boczna tworzy z płaszczyzną podstawy kąt \(\displaystyle{ \alpha}\). Wyznacz objętość ostrosłupa.

Niestety nie mam pojęcia jak zabrać się za to zadanie. Chyba nawet rysunek zły sporządziłem:


Proszę o pomoc!
Pozdrawiam
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

objętość ostrosłupa

Post autor: Kacper20 »

Odległość od krawędzi bocznej... rozróżniaj. nie od krawędzi podstawy.
Masz zły rysunek. Rysujesz odległość od punktu \(\displaystyle{ S'}\) do krawędzi np. \(\displaystyle{ AS}\). Masz mały trójkąt, a w nim \(\displaystyle{ d}\) i kąt \(\displaystyle{ \alpha}\).
Z takim rysunkiem jak masz tutaj nie zrobisz NIC. Pamiętaj, jak zaczniesz głupoty robić na początku to najczęściej nie wyjdziesz z tego
unn4m3nd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 26 wrz 2010, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 118 razy

objętość ostrosłupa

Post autor: unn4m3nd »

czy ten w takim razie jest dobry?


Policzyłem też długość \(\displaystyle{ |AS'| = \frac{d}{\sin \alpha}}\)

dzięki temu policzyłem \(\displaystyle{ a = \frac{d \sqrt{3} }{\sin \alpha}}\)

Brakuje mi jeszcze wysokości, ale tego to już nie wiem jak policzyć...
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

objętość ostrosłupa

Post autor: Kacper20 »

Hej. Masz kąt \(\displaystyle{ \alpha}\). Zastanów się teraz jak możesz go użyć. Spróbuj narysować sobie przekrój \(\displaystyle{ AS'S}\). Masz w nim kąt, oraz odcinek \(\displaystyle{ AS'}\). Jest to trójkąt równoboczny w podstawie, zastanów się jaka będzie to część jego wysokości. \(\displaystyle{ a}\) masz obliczone, wykorzystaj je. Dalej powinno pójść z górki W razie czego pisz.
unn4m3nd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 26 wrz 2010, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 118 razy

objętość ostrosłupa

Post autor: unn4m3nd »

\(\displaystyle{ H = \frac{d}{\cos \alpha}}\)

ale zanim doszedłem do tego że trzeba skorzystać z tego wzoru:\(\displaystyle{ \ctg \alpha = \frac{\cos \alpha}{\sin \alpha}}\) trochę minęło.

Teraz już sobie chyba poradzę. dzięki wielkie!
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

objętość ostrosłupa

Post autor: Kacper20 »

A skąd to wyszło? Może jestem zmęczony, ale nie mam pojęcia skąd to. Chodziło mi raczej o wyznaczenie tego odcinka \(\displaystyle{ AS'}\) i wtedy uzycie funkcji trygonometrycznej. Tak to robiłeś?

Ok, przekształciłem sobie - masz dobrze
unn4m3nd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 26 wrz 2010, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 118 razy

objętość ostrosłupa

Post autor: unn4m3nd »

Już nie będę zakładał nowego tematu, nie wiem tylko jak wyznaczyć wysokość tego ostrosłupa:
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt prostokątny ABC o przeciwprostokątnej 12 i kącie ostrym \(\displaystyle{ 30^o}\). Wszystkie krawędzie boczne są nachylone do płaszczyzny podstawy pod kątem \(\displaystyle{ 60^o}\). Wyznacz objętość tego ostrosłupa.


Pomoże ktoś?
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

objętość ostrosłupa

Post autor: Kacper20 »

Hej, to znowu ja. Niezbędna tu będzie wiedza o tym, spodek wysokości w sytuacji gdy wszystkie krawędzie boczne ostrosłupa nachylone są pod tym samym kątem znajduje się w środku okręgu opisanego na podstawie.
Środek okręgu opisanego na trójkącie prostokątnym to środek przeciwprostokątnej. Dasz radę?
Czyli: zły rysunek. Zanim zabierzesz się do zadań musisz sobie przyswoić te twierdzenia.
Jakbyś miał problem - pisz.
unn4m3nd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 26 wrz 2010, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 118 razy

objętość ostrosłupa

Post autor: unn4m3nd »

Ok, dzięki raz jeszcze! Nie wiedziałem o tej własności.
Pozdrawiam

PS. znasz jakąś stronę gdzie są opisane wszystkie te ważniejsze twierdzenia/własności?
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

objętość ostrosłupa

Post autor: anna_ »

Jeśli wszystkie krawędzie boczne ostrosłupa są równe (lub jeśli wszystkie krawędzie boczne tworzą z płaszczyzną podstawy równe kąty), to na podstawie ostrosłupa można opisać okrąg, a środkiem tego okręgu jest spodek wysokości ostrosłupa.

Jeśli wszystkie ściany boczne ostrosłupa tworzą z podstawą równe kąty (lub jeśli wysokości wszystkich ścian bocznych, poprowadzone z wierzchołka ostrosłupa, są równe), to w podstawę ostrosłupa można wpisać okrąg, a środkiem tego okręgu jest spodek wysokości ostrosłupa.
ODPOWIEDZ