Sześcian+ostrosłup

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Michau13245
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 18 mar 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 20 razy

Sześcian+ostrosłup

Post autor: Michau13245 »

Sześcian rozcięto płaszczyzną przechodzącą przez trzy wierzchołki. Oblicz stosunek powstałego ostrosłupa do objętości drugiej bryły otrzymanej z podziału tego sześcianu.

Nie mogę tego pojąć skąd tu wychodzi, że tą płaszczyzną jest ostrosłup.. Wytłumaczcie mi to..
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Sześcian+ostrosłup

Post autor: »

Michau13245 pisze:Nie mogę tego pojąć skąd tu wychodzi, że tą płaszczyzną jest ostrosłup.
Ostrosłup nie może być płaszczyzną, to przecież bez sensu.

Płaszczyzną o której mowa w zadaniu rozcinamy sześcian na dwie bryły. Obrazowo mówiąc - odcinamy jeden "narożnik" sześcianu. I ten "narożnik" czyli pierwsza z brył to właśnie ostrosłup.

Q.
Oliwik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2012, o 17:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 4 razy

Sześcian+ostrosłup

Post autor: Oliwik »

Z wiki:
Ostrosłup – wielościan, którego wszystkie ściany prócz podstawy są trójkątami o wspólnym wierzchołku.

Trzeba uruchomić myślenie przestrzenne.

Jeżeli płaszczyzna przechodzi przez trzy wierzchołki, to tymi wierzchołkami są te leżące po przekątnych ścian bocznych (kwadratów). Zatem wychodzi nam piękny ostrosłup prosty, o wierzchołku będącym wierzchołkiem sześcianu, podstawie, którą jest nasza płaszczyzna i ścianach bocznych będących trójkątami równoramiennymi (połówki kwadratu).

Najlepiej to sobie narysować. Ja nie umiem obsługiwać programów komputerowych, więc proponuję swój, odręczny rysunek (przepraszam, że bez przyrządów!).



EDIT
Spóźniłam się.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Sześcian+ostrosłup

Post autor: piasek101 »

Oliwik pisze:Z wiki:
Ostrosłup – wielościan, którego wszystkie ściany prócz podstawy są trójkątami o wspólnym wierzchołku.
Jeśli to cały cytat to jest niepoprawny.
Oliwik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2012, o 17:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 4 razy

Sześcian+ostrosłup

Post autor: Oliwik »



Wnioskuję, że to według wiki to główna definicja ostrosłupa. Brak czegoś o podstawie. No i gdyby uwzględnić prawidłowy trójkątny, to rzeczywiście.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Sześcian+ostrosłup

Post autor: piasek101 »

Jest niepoprawna i tyle.
ODPOWIEDZ