Stereometria: Piramida Cheopsa;)

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
marin121
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2007, o 21:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko

Stereometria: Piramida Cheopsa;)

Post autor: marin121 »

Witam! Mam prośbę muszę rozwiązać zadanie z matmy ale nie wiem jak woow . Może mógłby mi ktoś pomóc o to zadanie : Piramida Cheopsa ma kształt ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy 230 m i wysokości 146. a) Czy kąt między przeciwległymi krawędziami bocznymi jest kątem ostrym, prostym czy rozwartym? b) Czy kąt między przeciwległymi ścianami tej piramidy jest rozwarty ?
Gasho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 20 mar 2007, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PW - EiTI
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Stereometria: Piramida Cheopsa;)

Post autor: Gasho »

A)
wez sobie przekroj przez przekatna podstawy i wysokosc ostroslupa
powstanie trojkat ktory w podstawie bedzie mial przekatna podstawy ostroslupa jego krawedziami bocznmi beda krawedzie ostroslupa a kat miedzy tymi krawedziami bedzie szukanym alfa. Liczysz z itagorasa najpierw przekatna podstawy, potem z pitagorasa (polowa przekatnej podstawy i wysokosc) dlugosc krawedzi bocznej i wtedy z twierdzenia cosinusow sprawdzasz jaki jest tam kat i masz rozwiazanie
B)
tym razem bierzesz przekroj zawierajacy wysokosci dwu przeciwleglych scian bocznych i wysokosc ostroslupa i analogicznie, z pitagorasa wysokosci scian bocznych a potem z twierdzenia cosinusow sprawdzasz jaki jest kat miedzy przeciwleglymi scianami bocznymi
obliczen nie robilem bo wkuwam na kolokwium ale ten opis powinien wystarczyc do rozwiazanai:)
marin121
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2007, o 21:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko

Stereometria: Piramida Cheopsa;)

Post autor: marin121 »

dzięki !!! tak zrobię;) uratowałeś mi zycie
ODPOWIEDZ