ostroslupy

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
PATRYCJA222
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2007, o 21:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gdansk

ostroslupy

Post autor: PATRYCJA222 »

Witam wszystkich, mam do Was wielka prosbe a mianowicie chodzi mi o pomoc przy pozwiazaniu 4 zadan z matematyki dla mojego taty ja juz nie potrafie mu pomoc bo juz jakies 15 lat temu zakonczylam swoja edukacje i niewile mi w glowie pozostalo z gory dziekuje

1. Oblicz objetosc i pole powierzchni calkowitej ostroslura prawidlowego szesciokatnego o krawedzi podstawy 4 cm i krawedzi bocznej 10 cm.

2. w czworoscianie foremnym wszystkie krawedzie maja dlugosc 6 cm oblicz objetosc powierzchni i pole calkowite

3. promien o kregu opisanego na podstawie prawidlowego ostroslupa trojkatnego jest 4 cm, krawedz boczna ostroslupa jest rowna 5 cm, oblicz objetosc i pole powierzchni bocznej

4. podstawa ostroslupa jest romb. wysokosc rombu wynosi 9 cm a kat ostry rombu wynosi 60 stopni oblicz objetosc ostroslupa jezeli wysokosc jest 2 razy dluzsz od boku rombu.

no wlasnie to sa te zadania i niestety na jutro moj tata musi je miec rozwiazane, pozdrawiam
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

ostroslupy

Post autor: ariadna »

4)
Podstawa
Bok rombu-a
\(\displaystyle{ sin60^{\circ}=\frac{h}{a}}\)
\(\displaystyle{ a=\frac{h}{sin60^{\circ}}=\frac{9}{\frac{\sqrt{3}}{2}}=6\sqrt{3}}\)
Pole podstawy:
\(\displaystyle{ P_{p}=ah=54\sqrt{3}}\)
Wysokość ostrosłupa:
\(\displaystyle{ H=2a=12\sqrt{3}}\)
Objętość:
\(\displaystyle{ V=\frac{P_{p}H}{3}=\frac{54\sqrt{3}\cdot{12\sqrt{3}}}{3}=648}\)
ODPOWIEDZ