Jak to zapisać?

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Jak to zapisać?

Post autor: Peter Zof »

Cześć, mam pewne zadanko typu: Uzasadnij swoją wypowiedź. Problem w tym iż jest to dla mnie tak oczywiste (rozwiązanie tego zadania) że nie wiem od czego zacząć. Oto treść:

W równoległoboku \(\displaystyle{ ABCD}\) przekątne przecinają się w punkcie \(\displaystyle{ O}\). Punkt \(\displaystyle{ S}\) nie należy do płaszczyzny \(\displaystyle{ (ABCD)}\). Wiadomo, że \(\displaystyle{ |AS| = |SC|}\) oraz \(\displaystyle{ |SD| = |SB|}\). Czy odcinek \(\displaystyle{ SO}\) jest prostopadły do płaszczyzny \(\displaystyle{ ABDC}\)? Odpowiedź uzasadnij.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Jak to zapisać?

Post autor: anna_ »

Może tak:

Przekątne równoległoboku przecinają się w połowie.
Trójkąt \(\displaystyle{ ACS}\)jest równoramienny, więc odcinek \(\displaystyle{ OS}\) jest jego wysokością, zatem jest prostopadły do przekątnej \(\displaystyle{ AC}\).
Trójkąt \(\displaystyle{ DBS}\)jest równoramienny, więc odcinek \(\displaystyle{ OS}\) jest jego wysokością, zatem jest prostopadły do przekątnej \(\displaystyle{ BD}\).

Odcinek jest więc prostopadły do płaszczyzny wyznaczonej przez przekątne równoległoboku, tym samym jest prostopadły do płaszczyzny \(\displaystyle{ ABCD}\).
ODPOWIEDZ