Przeliczanie objętości kuli na inne wielkości.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
dnlg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 gru 2011, o 18:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Przeliczanie objętości kuli na inne wielkości.

Post autor: dnlg »

Witam.

Bawiłem się ostatnio w przeliczanie objętości kuli na inne ciekawe wielkości i chciałbym, aby ktoś sprawdził poprawność moich obliczeń.

Moja dana na początek:

Kula, w której zmieści się cała woda na Ziemi ma średnicę \(\displaystyle{ 1385 km}\).

Po obliczeniu objętości tej kuli otrzymuję wynik - \(\displaystyle{ 1 390 361 450,42 km ^{3}}\)

Po zamianie na \(\displaystyle{ cm^{3}}\) wychodzi mi w zaokrągleniu \(\displaystyle{ 1,39 \times 10^{24} ml}\)

Dalej chcę zamienić ten wynik na ilość szklanek V=250ml, a więc otrzymuję \(\displaystyle{ 5,56 \times 10^{21}}\).

Następnie wymyśliłem, żeby zobrazować tę ilość szklanek, więc poukładałem szklankę na szklance w wielką kolumnę (przyjmująć wysokość szklanki jako 9 cm). Wynik jaki otrzymałem to \(\displaystyle{ 5 \times 10^{22} cm}\), a po zamienieniu na km - \(\displaystyle{ 5 \times 10^{17} km}\).

Dla porównania orbita Neptuna, czyli ostatniej planety naszego Układy Słonecznego:

\(\displaystyle{ r = 4 478 941 450 km}\), \(\displaystyle{ 2 \pi r}\) (założyłem, że orbita Neptuna to okrąg) - \(\displaystyle{ 2,81 \times 10^{10} km}\).

Z tego wynika, że kolumna tych szklanek wystarczyłaby, aby okrążyć orbitę Neptuna 17 793 594,3 razy.

Gdyby przełożyć długość szklanek, wyrażoną w km, na lata świetlne (rok św = 9,5 bln km), to byłoby to 52 631,6 lat św.

Jeśli ktoś mógłby sprawdzić poprawność tych obliczeń, to bym się ucieszył.

Pozdrawiam.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Przeliczanie objętości kuli na inne wielkości.

Post autor: mat_61 »

Z grubsza na to patrząc wygląda, że jest w porządku.
ODPOWIEDZ