Pole całkowite i objętość

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Bugmenot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 29 sty 2008, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 24 razy

Pole całkowite i objętość

Post autor: Bugmenot »

Witam proszę o pomoc w rozwiązaniu zadań:

1. Oblicz V i Pc graniastosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy 4cm w którym przekątna główna nachylona jser do podstawy pod kątem 45 stopni.
2. Oblicz V i Pc ostrosłupa prawidłowego trójkątnego w którym krawędź boczna o długośći 10 nachylona jest do podstawy pod kątem 60 stopni.
3. Oblicz V i Pc ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o wyskokości 8 i kącie nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy pod kątem 30 stopni
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Pole całkowite i objętość

Post autor: wujomaro »

Zrób dobre rysunki. Korzystaj z własności boków w trójkątach \(\displaystyle{ 45^{\circ} \ 45^{\circ} \ 90^{\circ}}\) oraz \(\displaystyle{ 30^{\circ} \ 60^{\circ} \ 90^{\circ}}\), albo z funkcji trygonometrycznych.
Gdzie masz problemy?

Pozdrawiam!
Bugmenot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 29 sty 2008, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 24 razy

Pole całkowite i objętość

Post autor: Bugmenot »

No właśnie w tym że byłem nie obecny na lekcjach z podwodu choroby, a mam z tego spr, i potrzebuje kogoś kto mi to wytłumaczy jakoś i pomoże obliczyć
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Pole całkowite i objętość

Post autor: wujomaro »

Trzeba znać zależności między bokami w tych trójkątach. Znasz je?

Potem w zależności od zadania, robimy rysunek i znajdujemy takowy trójkąt. Z zależności obliczamy to, co potrzeba i gotowe.

Dajmy na przykład takie zadanie 1. Będzie trójkąt o kątach \(\displaystyle{ 45^{\circ} \ 45^{\circ} \ 90^{\circ}}\), a jego boki to przekątna podstawy, wysokość bryły i przekątna bryły.

Pozdrawiam!
Bugmenot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 29 sty 2008, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 24 razy

Pole całkowite i objętość

Post autor: Bugmenot »

w zad. 2 wyliczyłem H=5 sqrt{3}. a Wyliczyłem to z sin60. Teraz trzeba z Pitagorasa wyliczyć x? x- czyli krótsza krawędź podstawy.
ODPOWIEDZ