Kula wpisana w stożek

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: Math_s »

Promień stożka jest dwa razy większy od promienia kuli wpisanej w ten stożek. Oblicz cosinus kąta rozwarcia stożka.

Doszłam do czegoś w stylu \(\displaystyle{ cos=1-H ^{2}...}\) w odpowiedziach mam, że \(\displaystyle{ \frac{7}{25}}\)

Bardzo proszę o pomoc ! ! !-- 28 lis 2012, o 20:00 --dobra, widzę w przeglądarce to zadanie, a nie chciało mi wyskoczyć.
217623.htm ==> odnośnie tego linku, zadania drugiego, a o które kolega się pytał, to wynik cosinusa nie powinien byc zawsze liczba? Bo mi również wyszło \(\displaystyle{ \frac{H-R}{R}}\),
jednakże sądziłam, że powinnam dostać konkretną wartość liczbową.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: wujomaro »

Patrząc na rysunek.
Najpierw oblicz cosinus kąta \(\displaystyle{ D}\) i korzystając z podobieństwa trójkątów \(\displaystyle{ BDE}\) i \(\displaystyle{ AFE}\) zauważ, że kąty \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ D}\) są sobie równe. Potem z cosinusa kąta \(\displaystyle{ FAE}\) oblicz długość \(\displaystyle{ AE}\) i wylicz sinus połowy kąta rozwarcia stożka. Potem wzór na sinus podwójengo kąta i jedynka trygonometryczna.
Pozdrawiam!
Załączniki
stozek.png
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: Math_s »

Dzięki, ale ponawiam pytanko, czy licząc tego typu zadanka, cos, który mam wyznaczyć ma być ZAWSZE liczbą, czy czasem może zostać w postaci literowej?
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: wujomaro »

Cosinus, czy jakakolwiek inna funkcja trygonometryczna musi być wyrażona liczbą, nigdy nie zostawiamy żadnej zmiennej.

Pozdrawiam!
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: Math_s »

217623.htm ==> rzuć okiem na drugie zadanie, o które jest pytanie. Mi również wyszedł cosinus jako "literki" i tak też jest w odpowiedziach. Ja się z Tobą zgadzam, że powinna być liczba, ale skoro tak jest w odpowiedziach, to nurtuje mnie pytanie, czy to jest dobrze. Rzucisz okiem?
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: wujomaro »

W przypadku zadania drugiego mamy dwie zmienne, i nie posiadamy żadnych informacji o zależności między nimi. W takim wypadku odpowiedź jest ok.

Pozdrawiam!
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: Math_s »

OK, dzięki wielkie. A propos tego zadania, to dałoby się z Tw. Cos? Bo tak próbowałam, ale niestety, co dalej? Ten sposób z podobieństwem jest chyba lepszy, ale wiesz może co tym Tw.Cos ?
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: wujomaro »

Math_s pisze:Bo tak próbowałam, ale niestety, co dalej?
Gdzie utknęłaś?

Tutaj tw. cosinusów raczej nie ma co mieszać. Można niby, jak chcesz to masz tam w linku rozwiązanie.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: Math_s »

zrobiłam z tw. cos \(\displaystyle{ (2r) ^{2}=2l ^{2}(1-cos \alpha )}\) średnio to wygląda. Potem ze wzoru \(\displaystyle{ \frac{l ^{2} }{2}sin \alpha}\)-- 28 lis 2012, o 21:07 --chciałam z podobieństwa trójkątów i tw cosinusów. ale tak łączyć raczej nie mogę, prawda?
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: wujomaro »

Można, można. Ale przecież w tamtym temacie anna_ rozwiązała to zadanie. Nie rozumiesz czegoś z tego rozwiązania?
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Kula wpisana w stożek

Post autor: Math_s »

Już ok, późno wczoraj było. Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ